Κυριακή 6 Απριλίου 2014

MLS: Τρελό χατ τρικ από Ντέμπσεϊ!! (videos)

Τρία γκολ σημείωσε ο Κλιντ Ντέμπσεϊ, αλλά οι Σιάτλ Σάουντερς αρκέστηκαν σε 4-4 στην έδρα των Πόρτλαντ Τίμπερς.
Στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κένι Κούπερ, αλλά ο 31χρονος Ντέμπσεϊ ισοφάρισε σε 2-2 στο 24ο, ενώ στο 85ο μείωσε σε 4-3 και στο 87ο ισοφάρισε ξανά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μεσολάβησε ο Ντιέγκο Τσαρά με δύο ωραία γκολ στο 9ο και στο 55ο για τους γηπεδούχους, ενώ στο 14ο ο εορταζόμενος Ντιέγκο Βαλέρι ισοφάρισε σε 2-2 και στο 57ο ο Μαξιμιλιάνο Ουρούτι διαμόρφωσε 4-2 υπέρ των Τίμπερς στη συναρπαστική αναμέτρηση «γεμάτης» βραδιάς του MLS. Σε άλλα ματς, το Τορόντο πήρε εκτός έδρας 2-0 επί των Κολόμπους Κρου χάρη σε γκολ των Μάικλ Μπράντλι στο 11ο λεπτό και του Αϊσί Νακαγίμα-Φαράν στο 85ο.
Στο μεταξύ, το Ντάλας εκμεταλλεύτηκε απευθείας κόκκινη στον Ντέιβιντ Χορστ στο 60ό λεπτό, καθώς στο 61ο και στο 70ό σκόραρε ο Ζε-Βον Ουότσον και μεσολάβησε στο 68ο ο Τζιν Μπαρνς με αυτογκόλ, οπότε η κεφαλιά του Ρικάρντο Κλαρκ στο 41ο λεπτό αποδείχθηκε ανούσια για τους γηπεδούχους, αν και ισοφάρισε πέναλτι του Μισέλ από το 31ο. Αντίστοιχα ευνοήθηκαν οι Κολοράντο Ράπιντς, που έμειναν πίσω με 1-0 στην έδρα των Βανκούβερ Ουάιτκαπς λόγω γκολ του Ντάρεν Μάτοξ στο 67ο λεπτό, αλλά στο 77ο απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας δεύτερης κίτρινης στον Ματίας Λάμπα, ενώ ο 35χρονος Χοσέ Μάρι «ζωγράφισε» στο 79ο και στο 81ο λεπτό πετυχαίνοντας την ανατροπή για το τελικό 2-1.
Χάρη σε σουτ από δύσκολη θέση του Χουάν Αναγκονό στο 86ο λεπτό, οι Σικάγο Φάιρ πήραν εντός έδρας 2-2 από τους Φιλαδέλφεια Γιούνιον, αφού το τέρμα του Μάικ Μαγκί στο 16ο απαντήθηκε από τους Μορίς Εντού στο 32ο και από τον Λέο Φερνάντες στο 39ο, ενώ η Ρέαλ Σολτ Λέικ πήρε 0-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι σε σκληρό ματς με κόκκινη στον Όριολ Ροσέλ των γηπεδούχων και η Ντι Σι Γιουνάιτεντ κατέβαλε τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον με 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Χοσέ Γκονζάλβες στο 43ο και γκολ του Κρις Ρολφ στο 93ο. Τέλος, Μόντρεαλ Ίμπακτ και Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς έμειναν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα έπειτα από 2-2 στον Καναδά με τον Αντρές Ρομέρο στο 5ο λεπτό και τον 23χρονο Φελίπε στο 59ο να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ στο 31ο με τον Τζόνι Στιλ και στο 34ο με τον Πεγκουί Λουιντουλά βρήκαν δίχτυα οι Νεοϋορκέζοι.