Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Αργεντινή: Σοκ για Βελέζ!! (videos)

Κυριάρχησε απόλυτα η Βελέζ, αλλά δεν ξεπέρασε τον πρώην τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Σεμπαστιάν Σάχα, και υπέστη εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρασίνγκ Κλουμπ.
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο… 92ο λεπτό με τον 20άχρονο Λουτσιάνο Βιέτο, τη στιγμή που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα αρκεστούν σε «λευκή» ισοπαλία. Νωρίτερα, στο εναρκτήριο παιχνίδι της δωδέκατης αγωνιστικής του Final της Αργεντινής, ηττήθηκε και η πρωτοπόρος Κολόν με 1-0 από τη Λανούς, που μπήκε μπροστά με εκτέλεση φάουλ του Βίκτορ Αγιάλα από το 1ο λεπτό, απέναντι στην οποία ο Χερμάν Μοντόγια αποδείχθηκε… κρύος.
10
-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια τηςInicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.
27
-Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν.