Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Άρης είσαι...!!

Την ανωτερότητά του έδειξε στην Χαλκίδα ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 88-77 του Ικάρου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πλέι οφ και «βυθίζοντας» παράλληλα τον αντίπαλό τους.

Άρης είσαι...
Την 11η (και τρίτη σερί) νίκη του στην Α1 πέτυχε ο Άρης που επικράτησε 88-77 του Ικάρου Χαλκίδας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξ’ αρχής το αφεντικό του αγώνα όταν και προηγήθηκαν με 20 πόντους στην πρώτη περίοδο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν λεπτό.

Στους 35 βαθμούς πλέον οι «κίτρινοι» που είναι... αγκαλιά με τα πλέι οφ –δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας- και θα επιδιώξουν πιθανώς και κάποιο πλασάρισμα (για να μην πέσουν σε Παναθηναϊκό ή Ολυμπιακό). Απ’ την άλλη, η ομάδα της Χαλκίδας παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας και η κατάσταση παραμένει ρευστή!

Πελεκάνος με 25 και Μποχωρίδης με 19 ήταν (σχεδόν) όλα τα λεφτά για τους νικητές, πάλεψε η τριάδα των Άσκα (20π.), Σάτον (17π.) και Γκαγκαλούδη (17π.) για τους ηττημένους.

Εντυπωσιακή εκκίνηση από Άρη και... Μποχωρίδη, με τους κίτρινους να προηγούνται στο 3’ με 2-12! Την ώρα λοιπόν που τα πάντα για τον Ίκαρο πήγαιναν σταβά, ο «βομβαρδισμός» τριπόντων από πλευράς φιλοξενούμενων συνεχιζόταν με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 18 (7-25). Ο «καυτός» Μποχωρίδης έγραψε και το +20 (16-36), προτού ο Άσκα διαμορφώσει το 19-36 στο 10’.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με προβλήματα και για τις δύο ομάδες στην επίθεση. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το σκορ να μην αλλάζει επίπεδα και τη διαφορά να παραμένει στα... ύψη (22-41). Όσο κι αν προσπαθούσε η ομάδα της Χαλκίδας να πλησιάσει, ο Βεζένκοφ της... έκοβε τα φτερά, καθώς με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 33-52 του πρώτου μέρους.

Με σερί 7-0 για τον Ίκαρο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος που μείωσε σε 40-52 κι έδειξε πως... δεν θα τα παρατήσει. Παρά την πίεση, ο Άρης δεν τα έχασε και με τον εξαιρετικό Πελεκάνο να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο, αποκατέτησε την τάξη για το 44-60. Οι Αμερικανοί των γηπεδούχων είχαν αναλάβει δράση και για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα, η διαφορά έπεσε στους 10 (52-62). Μποχωρίδης και Πελεκάνος συνέχισαν το... βιολί τους με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να είναι στο +14 στο 30’ (58-72).

Ο Άσκα έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να επαναφέρει στο... κόλπο την ομάδα του, αλλά οι συνεχόμενες βολές απ’ τον Μποχωρίδη δεν επέτρεπαν κάτι καλύτερο στους γηπεδούχους (63-78 στο 35’). Με τρίποντο του Γκαγκαλούδη κι ένα κάρφωμα του Άσκα, ο Ίκαρος μείωσε στους 8 στο 37’, αλλά ο Άρης δεν έχασε την ψυχραιμία του και κατάφερε στα τελευταία λεπτά να παίξει τις άμυνες που χρειαζόταν, να βρει λύσεις στην επίθεση και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 33-52, 58-72, 77-88

Ίκαρος Χαλκίδας: Ρόμπερσον 8, Γούντολ 5, Άσκα 20, Μανωλόπουλος 8, Σάτον 17, Γκαγκαλούδης 17, Ρίτσαρντς 2, Βουγιούκας, Δεμερτζής, Σπανός

Άρης: Μποχωρίδης 19, Πελεκάνος 25, Γκίκας 8, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 14, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 12Πηγή: sport-fm.gr