Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Ούτε καν προπόνηση για τη Ρεάλ!

Με 81-55 επικράτησε η «βασίλισσα» απέναντι στην Κουμπάν και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της πρωτιάς στον 6ο όμιλο

Ούτε καν προπόνηση για τη Ρεάλ
Μοιράζοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες του, ο Πάμπλο Λάσο, έκανε υγιεινό περίπατο απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν, συντρίβοντας την με 81-55. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και ο Σέρχιο Γιουλ είχαν από 13, ενώ ο Φελίπε Ρέγιες ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς με 15. Από την ρωσική ομάδα, που είδε το όνειρο για τους οκτώ ν’ απομακρύνεται, ο Χέντριξ είχε 17.
Με αυτά τα δεδομένα η ισπανική ομάδα (+150), μπαίνει με προβάδισμα 23 πόντων στην τελευταία αγωνιστική με την ΤΣΣΚΑ (+127), έχοντας να παίξει με την αδιάφορη Ζαλγκίρις, την ώρα που οι Ρώσοι θα παίζουν στο «Nokia Arena» με την Μακάμπι, οπότε έχει προβάδισμα στη διαφορά πόντων για να πάρει την πρωτιά, αφού στα μεταξύ τους παιχνίδια υπάρχει απόλυτη ισορροπία (από μία νίκη με 14).

Ως προς την 4η θέση η Γαλατά έχει προβάδισμα 24 πόντων σε πιθανή ισοβαθμία με την Κουμπάν (από τη στιγμή που αμφότεροι είχαν κερδίσει ο ένας στην έδρα του άλλου με έναν πόντο), αφού οι Τούρκοι είναι στο -2, ενώ οι Ρώσοι στο -26. Η Γαλατά παίζει εντός με την Παρτιζάν, ενώ η Κουμπάν εντός με την Μπάγερν.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, μιας και η Ρεάλ από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις και δεν είχε όρεξη, για να χαριστεί στην αντίπαλο της. Προηγήθηκε με 46-24 στο ημίχρονο, ενώ η διαφορά πήγε και στους 26, λίγο πριν λήξει η 3η περίοδος, ενώ στη μέγιστη τιμή της, έφτασε λίγο πριν το τέλος του ματς με την διαφορά στους 28.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 46-24, 63-41, 81-55

Ρεάλ: Ντρέιπερ, Φερνάντεζ 9 (2), Μπαρέιρο, Ρέγιες 15 (1), Ντιέζ 8, Μίροτιτς 8, Σέρχι 13 (3) (7ασίστ), Ντάρντεν 1, Γιουλ 13 (1),Σλότερ 2, Μπουρούσης 4 (8ριμπάουντ σε 16:02), Μεζρί 8

Κουμπάν: Γκριγκόριεφ 2, Μπράουν 4 (7ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1), Χέντριξ 17 (9ριμπάουντ), Καλνιέτις 7 (1), Λικχοντέι, Γιασάιτις, Ζουμπκόφ 2, Μάριτς 12, Πονκρασόφ 2, Σιμόν

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Γκόντας (Ελλάδα), Ντοζάι (Κροατία) Πηγή: sport-fm.gr