Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Για την τιμή των «όπλων»

Στο αδιάφορο παιχνίδι των ήδη αποκλεισμένων Παρτιζάν και Ζαλγκίρις, οι Σέρβοι επικράτησαν (78-67) για την 13η αγωνιστική ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague.

Νίκη… γοήτρου (78-67) πέτυχε η Παρτιζάν, μέσα στην έδρας της, απέναντι στη Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αποκλεισμένες από τη συνέχεια του ΣΤ’ ομίλου και έπαιξαν για την… τιμή των «όπλων».

Τραγικά άστοχοι ήταν οι φιλοξενούμενοι από τα 6,75 (4/24), ωστόσο τη διαφορά στον αγώνα έκαναν τα 13 κλεψίματα των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τέπιτς με 14 πόντους και Μπέρτανς με 17. Από τους ηττημένους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Γκουτάιτις με 13, ενώ ο… γνώριμός μας Γιασικεβίτσιους είχε επτά με ένα τρίποντο.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Παρτιζάν που προηγήθηκε με 13-0. Χωρίς σκορ ήταν η Ζαλγκίρις για 3:04 που πέτυχε το πρώτο της καλάθι με τον Κλιμαβίτσιους. Για τους γηπεδούχους η διαφορά έφτασε μέχρι και το +17 (21-4) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-13. Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωσή της η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά, μετά από πολύ ώρα, σε μονοψήφιο (38-31). Με το υπέρ τους 42-34 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο οι γηπεδούχοι.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι πόντους (42-36) και έδειχναν να ξαναμπαίνουν στο ματς όμως η Παρτιζάν πάτησε ξανά… γκάζι και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (60-49). Όλο και μεγάλωνε η διαφορά στον αγώνα με τους παίκτες του Βουγιόσεβιτς να φτάνουν στο +17 (70-53) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για να έρθει το τελικό 78-67, για τους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 42-34, 60-49, 78-67

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 14, Λοβέρν 11, Πάβλοβιτς 8, Ντάλο 1, Μιλουτίνοβιτς 10, Μπογκντάνοβιτς 2, Γκάγκιτς 7, Μούσλι 5, Σάλιτς, Άντριτς 3, Μπεζμπράντιτσαα, Μπέρτανς 17 (10 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις (Στομπέργκας): Γκουντάιτις 13, Πότσιους 11, Λιπκεβίτσιους 1, Κλιμαβίτσιους 8, Γιανκούνας 11, Γιασικεβίτσιους 7, Μιλάκνις 5, Κούπσας 3, Ντίμσα 3, Ντέντμον 5 Πηγή: sport-fm.gr