Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014

Μία σου και μία μου…!!

Με νίκη απάντησε η Πολωνία στη νίκη της Εθνικής ομάδας βόλεϊ των ανδρών την Παρασκευή για το Ευρωπαϊκό Λιγκ, επικρατώντας 3-1 σετ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Μία σου και μία μου…
Η Εθνική βόλεϊ των ανδρών έχασε 1-3 σετ από την Πολωνία στη Λάρισα, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Λιγκ και οι δυο ομάδες έφτασαν στο 1-1 στις μεταξύ τους νίκες, με τους Πολωνούς να παίρνουν τη ρεβάνς για την ήττα της περασμένης Παρασκευής στο ίδιο γήπεδο.

Στο πρώτο σετ, οι Πολωνοί από την αρχή, πιέζοντας πάρα πολύ από το σερβίς, πήραν μια διαφορά (5-8) και τη συντηρούσαν με άνεση, αφού το δικό μας σερβίς ήταν αρκετά εύκολο, με αποτέλεσμα η Πολωνία να τελειώσει το σετ με 68% στην επίθεση και να το κατακτήσει εύκολα με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Σωτήρης Δρίκος πέρασε στο ματς τον Γιώργο Τζιουμάκα, όχι ως διαγώνιο, αλλά ως κεντρικό, με τους Πολωνούς, όμως, να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να προηγούνται με 13-16. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως, ήρθε το «ξέσπασμα» από την ελληνική ομάδα, όπου αρχικά ο Τζούριτς με άσο ισοφάρισε 19-19 και κατόπιν δύο λάθη των Πολωνών έφεραν το σκορ στο 22-20 για να γίνει το 1-1.

Το τρίτο σετ, όμως, ήταν παρόμοιο με το πρώτο, αφού και πάλι η Πολωνία άρχισε να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς κι, έτσι, το 6-6 έγινε 6-9 για να αρχίσει να ξεφεύγει το σκορ (8-13, 11-17). Η Εθνική δεν είχε λύσεις, οι Πολωνοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκαναν εύκολα το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, η ένταση που υπήρχε από πολύ νωρίς στο ματς, ανέβηκε στο κατακόρυφο με τους Πολωνούς και πάλι να έχουν το πάνω χέρι (8-12), αλλά συνεχόμενα λάθη τους στην επίθεση έφεραν το σκορ στο 14-14 και το 15-17 έγινε 18-17 υπέρ μας με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Εκεί, όμως, αντί να διατηρήσει η Εθνική το προβάδισμα, δεν τελείωσε κάποιες μπάλες στην επίθεση, οι Πολωνοί προσπέρασαν με 18-20 και όλα κρίθηκαν στο 20-21, όταν ο Στολτς τελείωσε μια πολύ δύσκολη φάση (21-23) για να τελειώσει το ματς με άουτ επίθεση του Τζούριτς.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 17-25, 21-25

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 21 (18/46 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκης 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 42% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (8/15 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 21% άριστες), Τακουρίδης 6 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Στεφάνου –λ (36% υπ. – 27% άριστες) / Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 17% άριστες), Αγγελόπουλος, Τζιουμάκας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Πολωνία (Κόβαλ): Κατσίνσκι 18 (18/36 επ., 1 άσο), Βάτσνικ 11 (11/18 επ., 17% υπ. – 11% άριστες), Στολτς 13 (10/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 32% άριστες), Μπιένιεκ 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κεντζέρσκι, Ντρίτζα 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ζούπεκ –λ (61% υπ. – 39% άριστες) / Μούζαι 8 (8/14 επ.), Φίλιπ, 1, Χάιν

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: «Ο καθοριστικός παράγοντας του παιχνιδιού ήταν το πολύ πιεστικό σερβίς της Πολωνίας, που τους επέτρεψε να πάρουν κάποιες διαφορές, ενώ εμείς χωρίς ποιοτική υποδοχή δεν μπορούσαμε να είμαστε τόσο αποτελεσματικοί στο κομμάτι της αλλαγής.

Δεν απομακρύνεται η τετράδα, όπως δεν ήρθε και πιο κοντά μετά την προχθεσινή νίκη. Εχουμε δυο ματς με το Αζερμπαϊτζάν τώρα και θέλουμε να τα πάρουμε και το σημαντικό είναι ποια ομάδα θα βελτιώνεται μέσα από αυτά τα παιχνίδια και ποια θα αντέξει, γιατί είναι μια δύσκολη περίοδος με παίκτες κουρασμένους. Όλα έχουν σημασία και, σίγουρα, στη Θεσσαλονίκη θα προσπαθήσουμε για τις δύο νίκες για να δούμε τι θα χρειαζόμαστε στην τελευταία αγωνιστική στο Μαυροβούνιο".

Στην αντίπερα όχθη, ο Αντρέι Κόβαλ ήταν εμφανώς ικανοποιημένος από τη "μεταμόρφωση" της ομάδας του. «Έχουμε μια νεανική ομάδα και, όπως είπα στα παιδιά, έπρεπε να παίξουν με περισσότερο πάθος, να είναι πιο διεκδικητικοί μέσα στον αγώνα και είμαι χαρούμενος που το έκαναν. Πιέσαμε στο σερβίς, είχαμε την εύκολη αλλαγή και, έτσι, καταφέραμε να νικήσουμε.

Αυτή η ομάδα είναι νέα και νεανική ταυτόχρονα, χωρίς πολλές εμπειρίες. Δεν σκεφτόμαστε το φάιναλ φορ, αλλά το πως θα γίνουμε καλύτεροι και θα κερδίσουμε περισσότερα παιχνίδια». Πηγή: sport-fm.gr