Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Δεν έμεινε στην… ΑΕΚ!!

Τη δεύτερη σερί του νίκη, μετά από αυτή κόντρα στην ΑΕΚ, πήρε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επικράτησε στα Τρίκαλα με 70-65, για την 6η αγωνιστική της Α1!

Δεν έμεινε στην… ΑΕΚ
Με μεγάλη πρωταγωνιστή τον Τζόνσον, ο Πανελευσινιακός επικράτησε 70-65 στα Τρίκαλα και πήρε τη δεύτερη σερί του νίκη, μετά από αυτή κόντρα στην ΑΕΚ που ήταν και η πρώτη στη φετινή σεζόν!

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ από την ομάδα της Θεσσαλίας ξεχώρισε ο Πάνος με 16 πόντους.

Δυνατά μπήκαν στο ματς τα Τρίκαλα, όπου προηγήθηκαν με 8-2. Ο Πανελευσινιακός «απάντησε» με ένα σερί 7-0, παίρνοντας το προβάδισμα (8-9), όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Πάνο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-13).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Ελευσίνας ήταν εντελώς διαφορετική. Με ένα επιμέρους σκορ 8-1, πέρασαν ξανά το προβάδισμα (21-18) και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στα Τρίκαλα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-34.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, τα Τρίκαλα πέρασαν ξανά στην αντεπίθεση και με τους Πάνο, Τσούπκοβιτς και Μπόουϊ έκλεισαν την περίοδο προηγούμενα 52-51. Ωστόσο, στο τελευταία δεκάλεπτο η ομάδα της Ελευσίνας βρήκε τις λύσεις με τον Ελάιζα Τζόνσον, ο οποίος την πήγε ακόμα και στο +7 (56-63), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 62-65, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, με τον Πανελευσινιακό να παίρνει το διπλό με το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-39, 52-51, 65-70.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 10 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 4, Μπόουϊ 15 (2), Τσούπκοβιτς 15 (3), Πάνος 16, Σπανός 5 (1), Ματαλών, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης, Μίλκοβιτς.

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ 6 (2), Ρόμπινσον 8, Τσακαλέρης 1, Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 12, Αθανασούλας 9 (1), Μάρκοβιτς 5, Δορκοφίκης 4, Ιωάννου 1, Τζόνσον 19 (5), Καλλές 2.*Πηγή: sport-fm.gr*