Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Πίσω έχει η… Αμαλιάδα την ουρά!!

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους από τον Άρη. Ο νεοφώτιστος Κόροιβος δεν αστειεύεται στην Αμαλιάδα και με αντεπίθεση διαρκείας πανηγύρισε την τρίτη νίκη του, 73-69.

Πίσω έχει η… Αμαλιάδα την ουρά
Μια ακόμη νίκη επί ενός μεγάλου, μετά από αυτή επί της ΑΕΚ, πανηγύρισε ο Κόροιβος στην Αμαλιάδα. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επέτρεψε από το -16 που βρέθηκε νωρίς στο παιχνίδι με τον Άρη και με τριάδα-«φωτιά» τους Λόουερι, Βασίλιεβιτς και Ρούμπιο επικράτησε 73-69 φτάνοντας στην τρίτη της φετινή νίκη. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ πάλευε μόνος του στο τέλος για τους «κίτρινους», που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα σε… κανονικό παιχνίδι (η άλλη από τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι που δεν τελείωσε ποτέ).

Τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα ακολουθούσε μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Άρης καθοδηγούμενος από έναν ασταμάτητο Πάσαλιτς και τρέχοντας ένα σερί 15-0 έφτασε μετά από πέντε λεπτά να προηγείται με 16 (4-20). Ο Λόουερι προσπάθησε να συνεφέρει την ομάδα του και με εννιά προσωπικούς πόντους «ροκάνισε» τη διαφορά στους οκτώ (17-25) και η είσοδος του Ρούμπιο έδωσε επιθετική πνοή στους γηπεδούχους που μείωσαν και στους έξι (33-39) και τελικά το +4 (41-45) με το οποίο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο έμοιαζε πολύ φτωχό για το δυναμικό τους ξεκίνημα.

Με Σίμτσακ και Βεζένκοφ να δίνουν λύσεις ο Άρης άνοιξε ξανά το προβάδισμά του στο τρίτο δεκάλεπτο (43-54), αλλά ο Βασίλιεβιτς ερχόμενος από τον πάγκο σήμανε την αντεπίθεση του Κοροίβου που έφτασε στον πόντο (55-56) και με δικό του καλάθι προηγήθηκε 59-58 στα 7:42 πριν το τέλος. Ο Βεζένκοφ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και σκοράροντας κατά αποκλειστικότητα κρατούσε όρθια την ομάδα του (66-67). Όμως οι βολές των γηπεδούχων έφεραν το σκορ στο 72-69 και το τρίποντο του Τόμας στα 5’’ δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα ο Γιαννακίδης από τη γραμμή να γράψει τον επίλογο στο θρίαμβο του Κοροίβου.

Δεκάλεπτα: 14-25, 41-45, 55-58, 73-69.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Λόουερι 19 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος 5 (5 ριμπ.), Ντέιβις 4, Βασίλιεβιτς 15, Κανονίδης 6, Γκάρετ 6 (8 ριμπ.), Ρούμπιο 15 (8 ριμπ.), Παπαπέτρου, Μάτζετ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19, Ριντ 7, Τόμας 11 (6 ριμπ.), Βεζένκοφ 23 (13 ριμπ.), Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγε 3, Μανωλόπουλος, Νέιμικ, Μούρτος.