Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Αρχίζει να ξεφεύγει…!!

Συνεχίζει να είναι το απόλυτο αφεντικό του 7ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2016 η Αυστρία μετά τη νίκη (1-0) επί της Ρωσίας που την έφερε στο +5. «Διπλό» του Λιχτενστάιν στη Μολδαβία.

Αρχίζει να ξεφεύγει…
Σταθερά πρώτη στον έβδομο όμιλο της προκριματικής φάσης του 7ου ομίλου είναι η Αυστρία, που επικράτησε 1-0 της Ρωσίας στην 4η αγωνιστική και έφθασε τους δέκα πόντους, πέντε περισσότερους από την σημερινή της αντίπαλο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 73’ ο Ρούμπιν Οκοτιέ, που είχε περάσει στο 59ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία στο γκρουπ, ενώ αυτή του Φάμπιο Καπέλο έχει νικήσει μόνο το Λιχτενστάιν και έχει φέρει επίσης δύο ισοπαλίες (Σουηδία, Μολδαβία). Αυτή είναι η πρώτη ήττα της μετά από περίπου έξι μήνες, καθώς είχε χάσει στις 22 Ιουνίου από το Βέλγιο για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Νίκη του Λιχτενστάιν με 1-0 στη Μολδαβία χάρη σε γκολ του Μπουργκμάιγερ στο 74ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τους τέσσερις βαθμούς.