Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Και στο τέλος νικάει ο Ολυμπιακός!!

Παρότι πλησίασε την πρώτη του νίκη μετά από 16 παιχνίδια ο Εθνικός υπέκυψε τελικά στον Ολυμπιακό, ο οποίος κράτησε το αήττητο και έμεινε μόνος στην κορυφή της Volleyleague.

Και στο τέλος νικάει ο Ολυμπιακός!
Αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων στο ελληνικό βόλεϊ ήταν το ντέρμπι Ολυμπιακός- Εθνικός Αλεξανδρούπολης για την 4η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για 16η συνεχόμενη φορά τον αντίπαλο τους στου Ρέντη με 3-2 (25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12) και πλέον βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 11 πόντους, διατηρώντας το απόλυτο.

Φοβερό μπλοκ
Η ομάδα του Εθνικού έδειξε με κάθε επισημότητα ότι και φέτος θα είναι εκ των βασικών διεκδικητών του τίτλου. Με εξαιρετικό μπλοκ που του απέφερε 20 πόντους και πολύ καλούς ξένους, όπως οι Τσουκ (25 πόντοι), Άντριτς (22 πόντοι, 7 μπλοκ), η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη παρουσίασε ένα αξιόμαχο σύνολο.

Μάλιστα δεν πανικοβλήθηκε από το προβάδισμα (2-0 σετ) του Ολυμπιακού, αλλά με κίνηση- ματ του προπονητή του με την αλλαγή του πασαδόρου, κατάφερε να στείλει το ματς στο ται μπρέικ!

Ο 19χρονος Κασαμπαλής πήρε την θέση του Βόσνιου Κίσιτς στο 3ο σετ και έμεινε μέχρι το φινάλε στην βασική εξάδα, αλλάζοντας τον ρυθμό υπέρ της ομάδας του Έβρου.

Ο Ολυμπιακός με τους ακραίους του Ντιάτσκοφ (23 πόντοι) και Κοκκινάκη (20 πόντοι) αντέδρασε σωστά στο 5ο σετ, δείχνοντας ψυχραιμία και κατάφερε να κερδίσει το ματς. Ωστόσο προβληματίζει για άλλη μια φορά η εμφάνιση του Κλάρκ με τον αμερικανό διαγώνιο να παραχωρεί την θέση του στον Τζελάτη από το 2ο σετ και έπειτα. Ο Κλάρκ βρίσκεται ακόμα εκτός κλίματος και είναι φανερό ότι δεν έχει προσαρμοστεί στα ελληνικά δεδομένα.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα (0-3, 1-4) με μπλοκ των Μίχαλι, Άντριτς. Ο Ολυμπιακός με τον Τακουρίδη και τον Κλαρκ ισοφάρισε (6-6 και 7-7). Με μπλοκ του Παπάζογλου και σερί 4-0 οι «Εβρίτες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-11, 8-12). Σε εκείνο το σημείο ο Μενέλαος Κοκκινάκης πήγε στην γραμμή του σερβίς και με καλά χτυπήματα αλλά και άσσο (11-12) βοήθησε τον Ολυμπιακό να γυρίσει το σετ και τα κατάφερε με σερί 5-0 για το 13-12. Με άσσο του Κλαρκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας στο + (19-15) και από τότε δεν ξαναέχασε το προβάδισμα μέχρι το 25-22.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 16-13, 17-14 και 18-15, έχοντας τον έλεγχο. Όλα αυτά μέχρι να πάει ο Κοκκινάκης στο σερβίς. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε πολύτιμο άσο για το 20-19 και βοήθησε στην ανατροπή του σκορ με 7-1 για το 22-19 και τελικά το 25-21 για τους γηπεδούχους.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έλεγχε την ροή του ματς. Μάλιστα προηγήθηκε 18-15 (όπως ο Εθνικός στο 2ο), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μουστακίδης ρίχνει στο ματς τον αναπληρωματικό πασαδόρο Κασαμπαλή στην θέση του Κίσιτς και αυτός ανακατεύει την… τράπουλα. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης γυρίζει το ματς από το 20-19 και προηγείται 22-24 με δύο επιθέσεις του Δαλακούρα και τελικά πήρε το σετ με 22-25.

Στο 4ο με κεκτημένη ταχύτητα ο Εθνικός ήταν πολύ καλύτερος του Ολυμπιακού και δεν απειλήθηκε. Μάλιστα πήρε διαφορά 5 πόντων (12-17) μετά το 2ο τεχνικό ταιμ άουτ και την διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας εύκολα στο 19-25 για το 2-2.

Στο 5ο σετ μέτρησαν οι λύσεις του Ολυμπιακού στην επίθεση και η ψυχραιμία. Κοκκινάκης, Ντιάτσκοφ, Τζελάτη σημείωσαν κρίσιμους πόντους και από την αρχή οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι με 7-4. Ο Εθνικός λίγο αργότερα μείωσε σε 10-8, αλλά με τον Τζελάτη (12-9) οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την διαφορά ασφαλείας και πήραν το ματς με επίθεση του Ντιάτσκοφ από την πίσω ζώνη για το 15-12 και το 3-2.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Φραγκάκης