Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Ήθελε… σπρώξιμο η Ελβετία!

Το αυτογκόλ του Αρλάουσκις στο 66’… περίμενε η Ελβετία προκειμένου να της ανοίξει ο δρόμος για το τελικό 4-0 επί της Λιθουανίας, για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016.

Ήθελε… σπρώξιμο η Ελβετία
Για 66 λεπτά η Ελβετία δυσκολευόταν αρκετά απέναντι στη Λιθουανία. Όμως, σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Αρλάουσκις σημείωσε αυτογκόλ (αφού δεν κατάφερε να διώξει με μπουνιές την μπάλα στο κόρνερ του Σακίρι!), με αποτέλεσμα να… ξυπνήσει την ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς και να φτάσει στο 4-0, για την 4η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016.

Από τον πάγκο παρακολούθησε ολόκληρο το 90λεπτο, ο μέσος του Ολυμπιακού, Παϊτίμ Κασάμι.

Αν και είχε πολλές ευκαιρίες η Ελβετία να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο δεν τα κατάφερε. Μάλιστα, οι παίκτες του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, αλλά ό,τι δεν κατάφεραν εκείνοι το έκανε ο τερματοφύλακας της Λιθουανίας, Αρλάουσκις, ο οποίος ύστερα από κόρνερ του Σακίρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του λόγω κακού υπολογισμού στο 66’!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε η… κατηφόρα για τους γηπεδούχους, με τον Σχαρ να κάνει το 2-0, δύο λεπτά αργότερα και τον Σακίρι με γκολ στο 80’ και στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό 4-0.