Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Ασταμάτητοι οι Γκρίζλις!!

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν, αλλά ακόμη κι έτσι οι Γκρίζλις επικράτησαν 95-88 και έφτασαν στην ένατη νίκη τους σε δέκα ματς! Δεν υπάρχει… γιατρειά για τους Σπερς.

Ασταμάτητοι οι Γκρίζλις
Δύσκολα, ναι! Ήττα όχι!

Οι Γκρίζλις είναι η αλήθεια ότι δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Πίστονς αλλά και πάλι κατάφεραν να φύγουν νικητές, αυτή τη φορά με 95-88.

Αυτή η νίκη ήταν η ένατη στις δέκα αναμετρήσεις που έχουν δώσει στην εφετινή αγωνιστική σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για την πλευρά των νικητών ο Μάικ Κόνλεϊ ο οποίος μπορεί να μην ήταν στα καλύτερά του αλλά τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους κάποιοι εκ των οποίων ήταν αρκετά κρίσιμοι για την εξέλιξη του αγώνα.

Καλή εμφάνιση από τον Κουφό ο οποίος πέτυχε επτά πόντους με 3/5 δίποντα και μπόρεσε να μαζέψει τέσσερα ριμπάουντ, τα οποία… ξέφυγαν από τον Ζακ Ράντολφ ο οποίος συνολικά «κατέβασε» 22 και είχε 17 πόντους στο ενεργητικό του.

Την ίδια στιγμή στο Κλίβελαντ Καβαλίερς πήραν μια μεγάλη νίκη 127-94 έχοντας ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με 11 τρίποντα… Τελικά έχοντας συνολικά 19 έκαναν ρεκόρ ομάδας και πανηγύρισαν εύκολα στο τέλος του αγώνα.

Μεγάλη νίκη πήραν και οι Γουόριορς 112-87 απέναντι στους Χόρνετς. Κλειδί στο παιχνίδι η εμφάνισή τους στη δεύτερη περίοδο. Σε αυτή με ένα ξέσπασμα πήραν μια διαφορά την οποία και κατάφεραν να διατηρήσουν σε όλο το παιχνίδι.

Ξέσπασμα έκαναν και οι Κλίπερς, αλλά στην τρίτη περίοδο. Έτσι έφτασαν στη νίκη 120-107 απέναντι στους Σανς με τον Κρις Πολ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να πετυχαίνει 32 πόντους.

Αντίθετα, καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς του Σαν Αντόνιο με το Σακραμέντο. Νέα ήττα (94-91) για τους Σπερς οι οποίοι κρατήθηκαν στο παιχνίδι από τον Τζινόμπιλι. Ο Αργεντινός πέτυχε 21 πόντους αλλά στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα, έκανε airball και δεν μπόρεσε να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση…