Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Πήρε την πρώτη…!!

Πρεμιέρα στις νίκες έκανε στην τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague ο Παμβοχαϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΜΕΝΤ, στο ντεμπούτο του Μιχάλ Μέρτεν στον πάγκο της ομάδας.

Πήρε την πρώτη…
Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός, που επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΜΕΝΤ στην τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague.

Ο σύλλογος της Βόχας κάνει νέα αρχή, με τον Μιχάλ Μέρτεν να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας και το επισφράγισε με τους πρώτους του τρεις βαθμούς, με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Βούλιν. Νέμεθ και Κανέλλος βοήθησαν σημαντικά στην πρώτη νίκη της ομάδας, ενώ ο Σακόγλου ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΜΕΝΤ.

Τα συνολικά 21 χαμένα σερβίς πλήγωσαν την ομάδα της Τούμπας που έχασε τρομερή ευκαιρία στο δεύτερο σετ να κάνει το 1-1 στα σετ (24-23 και 25-24), όμως δεν τα κατάφερε.

Μάλιστα, υπάρχουν και παράπονα για τη διαιτησία σε φάση του τρίτου σετ (23-23), όταν ο διαιτητής έδωσε αντένα σε επίθεση του Σακόγλου. Πάντως ο Σπύρος Γκολίσης στις δηλώσεις του μετά το ματς χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη του Παμβοχαϊκού, καυτηριάζοντας τα λάθη της ομάδας του.

«Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια μας. Είμαι πικραμένος γιατί είδαμε όλοι πως θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Δε μας βγήκε το σερβίς. Με τόσα χαμένα σερβίς δεν θα μπορούσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Κάναμε πολλά λάθη λόγω απειρίας. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παμβοχαϊκός που έχει έμπειρους παίκτες, αντέδρασαν σωστά και νίκησαν δίκαια. Αν κερδίζαμε το 2ο ή το 3ο σετ σίγουρα ο αγώνας θα είχε άλλη κατάληξη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και κοιτάμε το ματς με τον Άρη».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/10 επ, 64% υπ - 55% άριστες), Τσουκ 14 (10/20 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 10 (7/14 επ, 3 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Βούλιν 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης, Σαρικεΐσογλου 1 (1/2 επ, 33% υπ - 17% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 18 (14/26 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 35% άριστες), Χατζηηλιάδης 15 (11/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ - 45% άριστες), Μπισέτ 12 (7/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (2/4 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 59% υπ - 50% άριστες), Χρυσάφης.