Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

«Απέδρασε» και ανέβηκε κορυφή…!

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γκιμαράες νίκησε 2-1 στην έδρα της Αρούκα και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

«Απέδρασε» και ανέβηκε κορυφή…
Τα χρειάστηκε… η Βιτόρια Γκιμαράες απέναντι αδύναμη Αρούκα, η οποία έμεινε τελικά με άδεια χέρια στην μάχη που δίνει για την παραμονή της.

Μετά από ένα… νερόβραστο πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν, η επανάληψη βρήκε την Αρούκα να εκμεταλλεύεται την κόντρα και να προηγείται με τον Ντιέγκο στο 76΄.

Από κει και έπειτα η Γκιμαράες έκλεισε στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους και τελικά… δικαιώθηκε. Ο Ζοσουέ στο 82 και ο Ερνάνι στο 89΄έγραψαν το 1-2 και έδωσαν το τρίποντο που έφερε την Γκιμαράες στην 1η θέση της Λιγκα Πριμέιρα, στο ματς που άνοιξε την 10η αγωνιστική.