Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

To 4 στα 4 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!!

To 4 στα 4 έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού επικράτησε στην έδρα της απέναντι στη Μάλαγα με σκορ 95-85 και βρίσκεται πάντα στην κορυφή του β’ ομίλου

To 4 στα 4 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να είναι σεληνιασμένος, με 27 πόντους και 10 ασίστ και τους Φριτζόν και Γουίμς να τον ακολουθούν σε απόδοση με 16 πόντους έκαστος, η ΤΣΣΚΑ έκανε το τέσσερα στα τέσσερα με 95-85 απέναντι στην ομάδα του Πλάθα. Πολύ καλή απόδοση για τους Ανδαλουσιανούς, ο Γκρέιντζερ με 20 πόντους και 10 ασίστ, αλλά και ο Κουζμίνσκας με 20.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, ανεβάζοντας ψηλά τον δείκτη του σκορ από την αρχή. Από τη μία ο Φριτζόν με 10 πόντους σε αυτή την περίοδο και από την άλλη ο Κουζμίνσκας με 8 πρωταγωνίστησαν στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Από το 23-21 όμως, η ΤΣΣΚΑ έκανε ένα σερί 8-0 για να φέρει τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, στο +8 (29-21).

Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε ν’ ανοίξει κι άλλο την διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα και τον Μίλος Τεόντοσιτς να κατευθύνει μαεστρικά την ομάδα του, σημειώνοντας εννέα πόντους σε αυτό το κομμάτι του αγώνα. Με καλάθι του Κάουν στο 18’ η διαφορά πήγε στους 14 για πρώτη φορά, ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με +13 για τους Ρώσους, 52-39.

Στην 3η περίοδο, η Μάλαγα έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να μαζέψει σε σημαντικό βαθμό την διαφορά. Με ένα επιμέρους 19-11 μέχρι περίπου το 26’ είχε φτάσει την διαφορά στο -5, με τους Κουζμίνσκας και Γκρέιντζερ, να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Η ΤΣΣΚΑ πήγε να ξεφύγει ξανά, προηγήθηκε μέχρι και με εννέα πόντους, αλλά με ένα σερί 6-0 η Μάλαγα απάντησε, μείωσε στους 3, για να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 72-66 η ΤΣΣΚΑ, χάρη σε καλάθι του Τεόντοσιτς.

Στην τελευταία περίοδο η Μάλαγα πλησίασε μέχρι τους 4, με 75-71, αλλά ένα επιμέρους 10-2 έγειρε σχεδόν οριστικά την πλάστιγγα στη μεριά των Ρώσων στο 34’ (85-73). Η Μάλαγα έκανε μια ακόμα προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι με ένα 8-1, ως τα 3:25 πριν το φινάλε, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ κράτησε τη νίκη και πήρε το 4ο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 52-39, 72-66, 95-85

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 6, Τεόντοσιτς 27 (5/6 τρίπ., 10 ασίστ), Φριτζόν 16 (2), Νίκολς 4, Τζάκσον, Γουίμς 16 (3), Βοροντσέβιτς 4, Κάουν 8, Χάινς 14

Μάλαγα: Σολουάντε 5 (1), Βασιλειάδης 7 (1), Τούλσον 6 (2), Τόμας 6, Γκρέιντζερ 20 (10ασίστ), Βάσκεθ 7, Κουζμίνσκας 20 (3), Γκριν 6, Γκολούμποβιτς 8 *Πηγή: sport-fm.gr*