Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Κανείς δεν του κόβει το σερί!!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο επικράτησε 70-66 του Κολοσσού Ρόδου και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του!

Κανείς δεν του κόβει το σερί!
Τρένο πάει το Ρέθυμνο! Αν και έχανε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε 70-66 του Κολοσσού Ρόδου και έφτασε στην τέταρτη σερί της νίκη!

Τέσσερις παίκτες των Κρητικών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Σίμπσον και Αλίχοτζιτς να είχαν από 12 πόντους. Για τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Χάγκινς με 15 πόντους.

Με «όπλο» την καλή άμυνα και πρωταγωνιστή τον Χάγκινς, μέσα στη ρακέτα, ο Κολοσσός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (11-14). Το Ρέθυμνο δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ενώ από την άλλη οι Ροδίτες σούταραν με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια φτάνοντας ακόμα και στο +7 (13-20), με τον Φαγέ να διαμορφώνει με τρίποντο το 16-20 στο τέλος.

Με την ίδια προσήλωση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση συνέχισε ο Κολοσσός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, «εκτοξεύοντας» την υπέρ του διαφορά στο +15 (17-32). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας στους δέκα (24-34), όμως στη συνέχεια η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε ξανά τα ηνία του ματς φτάνοντας αρχικά στο +16 (26-42) και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +14 (30-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο μπήκε πολύ δυνατά, όπου εκμεταλλευόμενο τα λάθη των φιλοξενούμενων έκανε –μέσα σε έξι λεπτά- ένα σερί 13-0 ρίχνοντας τη διαφορά στον έναν (43-44). Ο Σκοτ ήταν αυτός που έβαλε τέλος στην… αφλογιστία των Ροδιτών, οι οποίοι με ένα δικό τους 11-0 πήγαν στο +12 (43-55), με τους γηπεδούχους να μετρούν πολλά άστοχα τρίποντα.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε νωθρά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να κάνει ένα σερί 5-0 και να μειώνει εκ νέου στους τρεις (52-55). Προσωρινά ο Μπούλιαν έδωσε «ανάσα» στους φιλοξενούμενους, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στη συνέχεια έφεραν το ματς στον πόντο (56-57). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Κρητικούς να παίρνουν κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και να περνούν για πρώτη φορά μπροστά (66-64), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Στον χρόνο που απέμενε, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-44, 47-55, 70-66.