Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Kάστρο η Πυλαία. εύκολα ο ΠΑΟΚ!!

Την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Δικέφαλος του Βορρά, με τη νίκη 78-67 με επί της Κηφισιάς. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο και καθάρισαν τον αγώνα.

Kάστρο η Πυλαία. εύκολα ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ένιωθε στην πλάτη του, την ανάσα της Κηφισιάς σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο ένα σερί 13-0 στο πρώτο κομμάτι της 3ης περιόδου, ήταν αρκετό ώστε να του δώσει την 4η εντός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και 6η συνολικά στο Πρωτάθλημα. Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο ΠΑΟΚ, με κορυφαίο τον Βον που σημείωσε 15 πόντους και είχε ριμπάουντ.

Oι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μπουν δυνατά στο ματς και έμοιαζαν να είναι σε θέση να προβληματίσουν τον ΠΑΟΚ, στην εκκίνηση του αγώνα, αφού στο 5' προηγήθηκαν με 7-2 με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Κηφισιά είχε προβάδισμα με 13-12.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν σιγά-σιγά τα πάνω τους και με ένα σερί 8-0 περίπου στα μέσα της 2ης περιόδου, προγήθηκαν με 25-17, ενώ στο 19' η διαφορά πήγε και στους 10 με 37-27 για να λήξει το πρώτο μέρος 37-31. Επί της ουσίας τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο, με την Κηφισιά να μειώνει σε 37-33, αλλά τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 13-0 με πρωταγωνιστές τους Βον και Μπρέμερ και την ΑΕΝΚ να μένει 5:43 δεύτερα δίχως καλάθι και την 3η περίοδο να τελειώνει 59-42.

Η διαφορά πήγε και στους 22 πόντους (66-44) στα 8:07 πριν το τέλος, απλά ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του, για να καταφέρει να μαζέψει την διαφορά η Κηφισιά στους 11 πόντους, που μάλλον είναι άκρως τιμητική για την εμφάνιση της.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67.*Πηγή: sport-fm.gr*