Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Η ΑΕΚ είναι εδώ!!

Η «Ένωση» επέστρεψε στις νίκες -μετά από έξι σερί ήττες- επικρατώντας 3-0 σετ της Λαμίας στο κλειστό της Γλυφάδας για την 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ΑΕΚ είναι εδώ!
Από την πρεμιέρα της Volleyleague στις 25 Οκτωβρίου και την νίκη επί του Άρη είχε να γευτεί την χαρά της επιτυχίας η ΑΕΚ. Μετά από έξι σερί ήττες και περίπου 2 μήνες η «Ένωση» νίκησε 3-0 (27-25, 25-18, 25-18) σετ την Λαμία σε κρίσιμο παιχνίδι για την επιβίωση της στο κλειστό της Γλυφάδας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Μπουρκόφσκι που έπαιξε το τελευταίο του ματς με την ΑΕΚ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 6 μπλοκ, ενώ και οι Παγιάν, Ραντούνοβιτς ήταν πολύ καλοί.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ενισχυμένη σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, αφού Γκούζντα, Μπουρκόφσκι, Ραντούνοβιτς συμφώνησαν να αγωνιστούν, αφού τα βρήκαν με την διοίκηση της ΑΕΚ, ενώ πριν το ματς έγινε το ίδιο και με τους
Παγιάν, Κρίνιτς.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας σταθερό προβάδισμα (4-2, 7-4, 8-6, 12-10) με τους κεντρικούς της Ανδρεάδη, Μπουρκόφσκι να παίρνουν συνέχεια πόντους. Σε εκείνο το σημείο ο πασαδόρος Τζερόνιμο σταμάτησε τρεις συνεχόμενες φορές με μπλοκ τον κακό Ραντούνοβιτς και η Λαμία πέρασε μπροστά με σερί 4-0 (12-14). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 17-19, όταν ο Παγιάν πήγε στο σερβίς και γύρισε το σετ με δύο άσσους (20-19). Η Λαμία επέστρεψε και προηγήθηκε με δύο πόντους (21-23) με τον Χιούγκο να πιάνει μπλοκ πάνω στον Παγιάν. Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να γυρίσει και πάλι το ματς με τους Ωρολογά, Παγιάν και Μπουρκόφσκι (24-23) και να πάρει το σετ με 27-25 με τον Παγιάν στο 3ο σετ μπολ που κέρδισε.

Στο 2ο σετ με τον Ραντούνοβιτς στο σερβίς η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-3 με τον Ωρολογά να παίρνει δύσκολους πόντους. Με Ανδρεάδη και Μπουρκόφσκι η «Ένωση» πήρε με +4 (8-4) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Με την υποδοχή και την άμυνα της ΑΕΚ να στέκεται καλά και τους Παγιάν, Μπουρκόφσκι να είναι πολύ καλοί οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 16-7, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ με επιμέρους σκορ 8-1. Η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος και προηγήθηκε 2-0 με 25-18.

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε και πάλι δυνατά, αλλά στο 3-1 έχασε τον Παγιάν που γύρισε το πόδι του και την θέση του πήρε ο Ίλιτς. Παρά το σοκ συνέχισε να προηγείται, φτάνοντας στο +5 (8-3) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Η Λαμία μείωσε (12-10), αλλά η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα (16-13) και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με επίθεση του Ραντούνοβιτς. Η Λαμία πίεσε, αλλά η «Ένωση» με τον εξαιρετικό Μπουρκόφσι να σημειώνει δύο κρίσιμα μπλοκ κράτησε την διαφορά και «καθάρισε» το σετ όταν προηγήθηκε με +6 (22-16) και τελικά νίκησε με 3-0, παίρνοντας το σετ με 25-18. *Πηγή: sport-fm.gr*