Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

«Κατέρρευσε» η Ινβερνές, ανεβαίνει η Αμπερντίν!

«Γονάτισε» στην έδρα της η Ινβερνές, καθώς ηττήθηκε με 4-0 από την Πάτρικ Θιστλ, για την 16η αγωνιστική του σκοτσέζικου πρωταθλήματος. Επικράτησε 2-0 η Αμπερντίν στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ.

«Κατέρρευσε» η Ινβερνές, ανεβαίνει η Αμπερντίν
Σε ήττα-σοκ υποχρέωσε την Ινβερνές η Πάτρικ Θιστλ καθώς τη «διέλυσε» με 4-0 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του σκοτσέζικου πρωταθλήματος. Ανεβαίνει η Αμπερντίν, καθώς επικράτησε με 2-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και την έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Νίκες για Χάμιλτον (2-1 την Νταντί) και Σεντ Τζόνστον (1-0 την Κιλμάρνοκ). Ισοφάρισε στο 93’ η Ρος Κάουντι τη Μάδεργουελ (2-2).

Δυνατά μπήκε η Πάτρικ Θιστλ στο παιχνίδι με την Ινβερνές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 12’ με τον Στίβενσον, με τον ίδιο παίκτη στο 40’ να κάνει και το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν το «γκάζι» καθώς στο 49’ ο Φρέιζερ πέτυχε και 3ο γκολ για την ομάδα του για να έρθει ο Μπαλατόνι στο 56’ και να κάνει το τελικό 4-0.

Ο Άνταμ Ρούνεϊ «καθάρισε» για την Αμπερντίν εκτός έδρας. Ο Ιρλανδός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (στο 19’ και στο 33’), και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 επί της Ντάντι Γιουνάιτεντ.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στη Μάδεργουελ και τη Ρος Κάουντι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντίνγκγουολ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και «γύρισαν» το παιχνίδι με τα γκολ των Σούτον (53’) και Ογιάμα (59’) όμως ο Ντίνγκγουολ σκόραρε και πάλι στις καθυστερήσεις (90’+3) με το παιχνίδι να τελειώνει με 2-2.