Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

«Κερνάει» τεσσάρες η Άρσεναλ!!

Καλομαθαίνει τους οπαδούς της, τρομάζει τους εχθρούς της η Άρσεναλ. Με την τεσσάρα επί της Γαλάτα, οι «κανονιέρηδες»… έφτιαξαν νέο καρέ, αυτή την φορά κόντρα στην Νιούκαστλ (4-1) στο «Emirates».

«Κερνάει» τεσσάρες η Άρσεναλ!
Από τεσσάρα… σε τεσσάρα η Άρσεναλ. Μετά την ευεργετική της επίσκεψη στην Τουρκία (4-1 απέναντι στην Γαλατασαράι) η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ «κέρασε» νέο καρέ. Η άτυχη της υπόθεσης ήταν η Νιούκαστλ, που έφυγε με το 4-1 στην πλάτη της έπειτα από την επίσκεψή της στο «Emirates», για την 16η αγωνιστική της Premier League.

Ζιρού και Καθόρλα «καθάρισαν» την παρτίδα για τους «κανονιέρηδες» πετυχαίνοντας από δύο γκολ ο καθένας. Την αρχή έκανε ο Γάλλος με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Το ημίχρονο έληξε με το 1-0 και την Νιουκάστλ να αντέχει, αλλά να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα. Η σειρά του Καθόρλα ήρθε σε καθοριστικό σημείο. Στο 54’ έκανε το 2-0 και έφερε τους γηπεδούχους αγκαλιά με τη νίκη. Ο Ζιρού πήρε την σκυτάλη τέσσερα λεπτά αργότερα και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Η Νιούκαστλ απάντησε με τον Αγιόζε στο 63΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ισπανός μεσοεπιθετικός στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.