Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

«Εμφανίστηκε» η Μάλαγα!!

Την πρώτη της νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Μάλαγα, που έκοψε την... ξέφρενη πορεία της Νίζνι, επικρατώντας 85-76. Ο Γκρέιντζερ... νίκησε τους Ρότσεστι και Τόμπκινς.

«Εμφανίστηκε» η Μάλαγα!
Χρειάστηκε να περάσουν πέντε αγώνες-ήττες για να... χαμογελάσει η Μάλαγα! Οι Ανδαλουσιάνοι έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας 85-76 της Νίζνι, στην οποία μπήκε... φρένο στην μέχρι τώρα εξαιρετική πορεία της στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο ακόμα και με 9 πόντους (7-16), ωστόσο σιγά-σιγά οι Ισπανοί άρχισαν να ξυπνούν, να μειώνουν στον πόντο (22-23) και στη δεύτερη περίοδο να συνεχίζουν εντυπωσιακά, φέρνοντας... τούμπα την αναμέτρηση με το υπέρ τους 40-32.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην ανάπαυλα να μειώσουν σε 46-41, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους και ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια επίπεδα (63-50). Η Νίζνι δεν το έβαλε κάτω κι αφότου στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε στους 7 (64-57), προτού η αντεπίθεση συνεχιστεί και το ματς έρθει σε πλήρη... ισορροπία (66-66). Εκεί, όμως, η θέληση της Μάλαγα για την πρώτη της νίκη έκανε την εμφάνισή της, και πατώντας εκ νέου το γκάζι με σερί 8-0 (74-66), κλείδωσε... οριστικά τη νίκη με το τελικό 85-76.

«Μαγικός» ο Γκρέιντζερ για τους νικητές που σταμάτησε στους... 29 πόντους, με τον Βασιλειάδη να 'χει 5 σε περίπου 15', ενώ για τους ηττημένους, το δίδυμο Ρότσεστι (24π.) και Τόμπκινς (27π.) δεν ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-41, 64-57, 85-76

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 2, Βασιλειάδης 5, Τόμας, Σουάρεθ 6, Γκρέιντζερ 29, Βάσκεθ 14, Κουζμίνσκας 11, Γκριν 16, Γκολούμποβιτς 2

Νίζνι: Μπαμπούριν 3, Παραχούσκι 10, Ίβλεφ, Αντόνοφ 5, Πατσάτσια, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 24, Τόμπκινς 27 *Πηγή: sport-fm.gr*