Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015

Ασταμάτητη η Σέλτικ!!

Στην έκτη συνεχόμενη νίκη της έφτασε η Σέλτικ, μετά το εκτός έδρας 2-1 επί της Σεντ Τζόνστον εκτός για την 26η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος και στρογγυλοκάθισε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ασταμάτητη η Σέλτικ!
Τη μεγάλη της φόρμα, στην οποία βρίσκεται το 2015, πιστοποίησε η Σέλτικ, καθώς επιβλήθηκε της Σεντ Τζόνστον με 2-1.

Φουριόζοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο και με σουτ του Γκρίφιθς μόλις 35’’ μετά την έναρξη του ματς άνοιξαν το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’ ο Γκρίφιθς έδωσε την ασίστ στον Γιόχανσεν και αυτός από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-2.

Στη διεκδίκηση του παιχνιδιού επέστρεψε η Σεντ Τζόνστον στο 72’, όταν ο Ο’Χάλοραν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σκόμπι και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά ο τερματοφύλακας της Σέλτικ, Γκόρντον ήταν πολύ καλός, με αποτέλεσμα οι «καθολικοί» να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη.

Έτσι, η Σέλτικ σημείωσε την 6η νίκη σε 6 αγώνες μέσα στο 2015 και με τους τρεις αυτούς βαθμούς έφτασε τους 57 και διατηρήθηκε στην κορυφή της σκωτσέζικης Premier League σε απόσταση ασφαλείας από την Αμπερντίν που υπολείπεται με έξι λιγότερους.