Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011

Μίλησε η έδρα, 92-87 ο ΠΑΟΚ!!

paok aris 2011 ntikoudis

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι της πόλης αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Άρη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, μπροστά σε περισσότερους από 4.000 οπαδούς στο Κλειστό της Πυλαίας με 92-87. Η αναμέτρηση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των φιλάθλων θυμίζοντας παλιές εποχές… Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντικούδης (19 π.) και Καλαμπόκης (21 π.), ενώ οι προσπάθειες του συγκινητικού σήμερα Τζέιμς (17 π.), αλλά και του Τσαλδάρη (17 π.) δεν αρκούσαν για να δώσουν το ροζ φύλλο αγώνα στους «κίτρινους».
Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα πήραν τα ηνία του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή μέρα του Τσαλδάρη πήραν μια διαφορά 9 πόντων. Ο ΠΑΟΚ από ‘κει και μετά βελτίωσε κατά πολύ την περιφερειακή του άμυνα, μπλοκάροντας επιθετικά τον Άρη και με μπροστάρη τον Δήμο Ντικούδη ανέκτησε τον έλεγχο στο παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν μπροστά με τη λήξη της ανάπαυλας, με σκορ 41-37.
Στην επανάληψη, η αναμέτρηση στην Πυλαία εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης, με τους δύο αντιπάλους να τα δίνουν όλα για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου στηρίχθηκε στην τετράδα των Γκίντενς, Ντικούδη, Καλαμπόκη και Ράιτ, ενώ ο Βαγγέλης Αλεξανδρής περίμενε τα πάντα από την τριάδα των Τζέιμς, Ταπούτου και Τσαλδάρη.Έξι λεπτά πριν από το φινάλε ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 76-72, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 80-78 στο 37ο λεπτό και στη συνέχεια πήραν ξανά το προβάδισμα, με 82-81.
Κάποιες βεβιασμένες επιλογές του Τσαλδάρη στην επίθεση στέρησαν από τον Αρη την ευκαιρία να προηγηθεί και τον ΠΑΟΚ να κρατήσει το προβάδισμα. Ενα φάουλ… δώρο του Γκίντενς στον Ντέιβις, ο τελευταίος δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ευστοχώντας σε δύο από τις τρεις βολές και το σκορ να γίνεται 87-85. 19 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε κρίθηκαν όλα, όταν ο Τζέιμς έκανε αντιαθλητικό στον Καλαμπόκη για το οποίο οι του Αρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ ευστόχησε, όπως και ο Γιαννακίδης λίγο αργότερα δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του ματς το οποίο έληξε 92-87.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κορομηλάς, Μητσόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-37, 66-64, 92-87
ΠΑΟΚ: Γκίντενς 18, Στίγκερς 2, Γκόρι 11, Ντικούδης 19, Καλαμπόκης 21 (1), Ράιτ 16 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές, Τσακαλέρης.
Άρης: Μαυροειδής 2, Κερούς 2, Ταπούτος 17 (2), Τζέιμς 28 (2), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 7, Κρούσιτς 3, Μπόγρης 2, Μούλντροοου 9 (1), Τσαλδάρης 17 (2), Βεργίνης.

πηγή: metrosport.gr