Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011

Κέρδισε! Δοξάστε τον...!!

Επιτέλους νίκη-μόλις 3η σε 13 ματς- στο πρωτάθλημα για τον Άρη. Κέρδισε στο "Κλ. Βικελίδης" με 2-0 τη Δόξα Δράμας που αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 43΄. Τα γκολ ο Ούμπιντες (13΄) και ο Καπετάνος (79΄).

Κέρδισε! Δοξάστε τον...
Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (13` Ουμπίδες, 79` Καπετάνος) ο Άρης νίκησε 2-0 τη Δόξα Δράμας στο εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι ήταν ανώτεροι αλλά συνάμα και φλύαροι, ενώ για τους "μαυραετούς", που είχαν δυο πολύ καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, σαφώς κι έπαιξε ρόλο η αποβολή του Κανακούδη στο 43`. Τέλος καλό, όλα καλά για τον Άρη, ενώ και οι Δραμινοί έδειξαν σημάδια βελτίωσης.
Καλά που το `βαλε...
Στην πρώτη του ευκαιρία ουσιαστικά ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το άπιαστο σουτ του Ουμπίδες στο 13`, αλλά από `κει και πέρα ήταν εξαιρετικά φλύαρος και παραλίγο να το πληρώσει...
Στο 31` η ωραία προσπάθεια του Βάντερσον δεν βρήκε στόχο, όπως και η βολίδα του Λίμα στο 37` με τη Δόξα να δείχνει τα δόντια της. Δυστυχώς για τους "μαυραετούς" η ανόητη αποβολή του Κανακούδη στο 43` (μαρκάρισμα στον Ουμπίδες) τους... έκοψε τα φτερά.
Ήθελε το 2ο και το... πέτυχε
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και έκαναν δυο καλές ευκαιρίες (49` Τσέζαρεκ, 54` Σολτάνι) όμως το πολυπόθητο δεύτερο γκολ δεν ερχόταν, ενώ ο Κατσαβάκης προσπαθούσε με αλλαγές από τον πάγκο να ενισχύσει την ομάδα του.
Τη λύτρωση τελικά για τον Άρη έδωσε ο Καπετάνος (με τη βοήθεια και του... Λεάντρο) με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή κάνοντας το 2-0 με τους κίτρινους να κλείνουν με νίκη το 2011.
Το φιλμ του αγώνα:
90+3` Λήξη του ματς
83` Ο Ακόστα αντί του Ουμπίδες
79` Ο Καπετάνος με δυνατό αριστερό σουτ (η μπάλα βρήκε και στον Λεάντρο) έκανε το 2-0
78` Ο Κατσικογιάννης αντί του Αμπουμπακάρι
73` Ο Γκαμπόρ στη θέση του Αραβίδη
70` Ο Βρέντζος με κεφαλιά παραλίγο να σημειώσει αυτογκολ
69` Kίτρινη στον Σικαλιά
68` Ο Γιαννιώτας αντί του Καζναφέρη
58` Ο Σοϊλέδης αντί του Κουμπρόγλου
53' Σέντρα του Ουμπίντες από δεξιά, κεφαλιά του Τσέζαρεκ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σέρεμετ
49` Σέντρα Νέτο από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Τσέζαρεκ, ο Σέρεμετ με διπλή προσπάθεια έσωσε προ της γραμμής
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
46` Ο Καπετάνος στη θέση του Κατίδη
45+2` Λήξη του πρώτου μέρους
44` Κίτρινη και στον Σέρεμετ
43` Ο Κανακούδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Ουμπίδες
37` Φοβερό σουτ του Λίμα από τα 30 μέτρα, η μπάλα μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι
31` Προσποιήσεις και σουτ του Βάντερσον από το ύψος της περιοχής, με τις γροθιές έδιωξε ο Βελλίδης
26` Κίτρινη στον Τόχα
22` Κίτρινη στον Σολτάνι
13` Ο Χαβιέ Ουμπίδες βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και με συρτό δυνατό σουτ νίκησε τον Σέρεμετ για το 1-0!
10` Κίτρινη στον Κανακούδη