Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011

Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε... !

Σούπερ ματς στο Μαϊάμι όπου "έλαμψαν" τα αστέρια των Χιτ. Σε ρυθμούς προπόνησης οι Χοκς ταπείνωσαν τους Νετς στο Τζέρσεϊ με 106-70. Πρώτη νίκη για Μπακς.

Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε...
Μαϊάμι Χιτ – Μπόστον Σέλτικς 115 - 107
Το τρένο του ΛεΜπρόν έκανε το 2 στα 2 παίρνοντας και το ματς με τους Σέλτικς μέσα στο Μαϊάμι. Το παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, ωστόσο οι Χιτ δεν έχασαν το πάνω χέρι σε κανένα σημείο του αγώνα. Με τον ΛεΜπρόν να τους οδηγεί με 26 πόντους (6 ριμπ., 5 ασίστ) και τους Γουέιντ (24π, 8 ασίστ) και Μπος (18π., 11 ριμπ.) να ακολουθούν, έκαμψαν την αντίσταση της Βοστόνης.
Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε η καταπληκτική παρουσία του Ρέι Άλλεν, ο οποίος με τους 28 πόντους που σημείωσε ήταν ο τοπ σκόρερ του αγώνα. Τρομερή εμφάνιση και από τον Ρόντο, ο οποίος ήθελε δύο ριμπάουντ για το triple – double (22π., 12 ασίστ, 8 ριμπ.), αλλά και από τον Κέιον Ντούλινγκ (18π.), ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να κερδίσουν τους αστέρες των Χιτ.
Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 39-27, 22-29, 24-24
Νιου Τζέρσεϊ Νετς - Ατλάντα Χοκς 70 - 106
Σαν σίφουνας πέρασαν οι Χοκς από το Τζέρσεϊ, με σόου από τους Ζάζα Πακούλια και Βλαντιμίρ Ραντμάνοβιτς, όπου από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους. Από την πρώτη κι όλας περίοδο πήραν σκορ ασφαλείας με υπερδιπλάσια διαφορά πόντων, ενώ το ημίχρονο έληξε 52-30 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στην επανάληψη τα γεράκια πάτησαν φρένο και οι Νετς ισορρόπησαν για λίγο το παιχνίδι, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι και στην τελευταία περίοδο έπαιζαν πάλι χωρίς άμυνα με αποτέλεσμα απλά να μειώσουν λίγο τη διαφορά για να μην... ξεπεράσει τους 40 πόντους!
Για τους γηπεδούχους ο μόνος που έδειξε να προσπαθεί ήταν ο Μάρσον Μπρουκς (17π.), ενώ ο Χάμφρις αν και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, όπως και η υπόλοιπη ομάδα, πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους και 6 ασίστ. Για τους νικητές, την παράσταση έκλεψε ο Ραντμάνοβιτς (17π., 5 ασίστ., 3 ριμπ.) και ο Ζάζα Πατσούλια (13π. 11 ριμπ.), αλλά και ο Μάρβιν Ουίλιαμς που ήθελε ακόμη μία ασίστ για να κάνει και εκείνος το double – double (14π. 9 ασίστ).
Τα δωδεκάλεπτα: 11-28, 19-24, 25-25, 15-29
Μιλγουόκι Μπακς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 98-95
Χωρίς νίκη έμειναν οι Τίμπεργουλβς μετά από δύο ματς, καθώς έχασαν και στο Μιλγουόκι από τους Μπακς με 98-95. Η νίκη των γηπεδούχων θα μπορούσε να έρθει πιο φυσιολογικά, ωστόσο έχασαν προβάδισμα 12 πόντων στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι από το τρίποντο του ρούκι Τζον Λιούερ 1.17” πριν τη λήξη του αγώνα.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Μπακς είχαν αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών, ενώ απών ήταν και ο τιμωρημένος Ντρου Γκούντεν για το αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Χέντερσον. Από τους Γουλβς έλειπε ο προπονητής Ρικ Άντελμαν που κήδευε την πεθερά του, και την ομάδα καθοδήγησε ο βοηθός του Τέρι Πόρτερ.
Στα αγωνιστικά, ο Μπράντον Τζένινγκς πέτυχε 24 πόντους και ο Στέφεν Τζάκσον πρόσθεσε άλλους 16 για τους Μπακς, ενώ για την Μινεσότα ο Κέβιν Λοβ πήρε μεν φωτιά με 31 πόντους και 20 ριμπάουντ, ωστόσο δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Τα δωδεκάλεπτα: 32-30, 28-18, 19-20, 19-27
Πόρτλαντ Μπλέιζερς – Σακραμέντο Κίνγκς 101 - 79
Το Πόρτλαντ πήρε την δεύτερη νίκη του επικρατώντας εύκολα του Σακραμέντο εντός έδρας. Τζέραλντ Ουάλας (25π., 8 ριμπ., 5 ασίστ) και ΛαΜάρκους Άλτριτζ (24π., 8 ριμπ.) έκαναν σπουδαίο παιχνίδι και ηγήθηκαν των προσπαθειών των Μπλέιζερς.
Για τους Κινγκς, οι ΝτεΜάρκους Κάουζινς (16π., 11 ριμπ.) και Μάρκους Θόρτον (14π.) προσπάθησαν να... κρατήσουν τα προσχήματα, όμως το απογοητευτικό δεύτερο ημίχρονο όπου σχεδόν όλη η ομάδα του Σακραμέντο παρουσιάστηκε με άλλο πρόσωπο, δεν άφησε περιθώρια να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.
Τα δωδεκάλεπτα: 23-25, 23-21, 28-19, 27-14
Πηγή: gazzetta.gr