Πέμπτη 7 Ιουνίου 2012

Incredible! (video)

Increible! (video)

…ή όπως θα λέγαμε ελληνικά, απίστευτο!

Με το απίθανο τρίποντο του Μαρσελίνιο Χουέρτας, σχεδόν από τα εννιά μέτρα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με σκορ 81-80 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο «Παλαού Μπλαουγκράνα», στον πρώτο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος.

Καλύτερη για τρία δεκάλεπτα η «βασίλισσα», καθώς έφτασε ακόμα και στο +17, ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ «πάτησαν το γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (8/6, 23:00) και πάλι στο «Παλαού Μπλαουγκράνα», με τον πρωταθλητή να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Ρεάλ έδειξε τη διάθεσή της, καθώς εκτός ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-20. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (26-26) περίπου στα μισά. Ωστόσο, δεν κατάφερε να έχει ανάλογη συνέχεια, με τη «βασίλισσα» να πηγαίνει με το +6 (37-43) στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα δεν έδειχνε σε θέση να ρίξει τη διαφορά, με τη Ρεάλ να πηγαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (41-51). Μάλιστα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν έκοψαν καθόλου ρυθμό, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στο +17 (43-60), λίγα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς και με ένα επιμέρους σκορ 24-12 έφεραν το ματς στην ισοπαλία (78-78). Ο Σέρχιο Γιουλ με δύο βολές έδωσε στην ομάδα του και πάλι το προβάδισμα, ωστόσο το απίθανο τρίποντο του Μαρσελίνιο Χουέρτας, σχεδόν από τα εννιά μέτρα και σε «νεκρό χρόνο», διαμόρφωσε το τελικό 81-80.