Πέμπτη 26 Ιουλίου 2012

«Τριάρα» για τη Λίβερπουλ στο Σουνταμερικάνα!!

Βήμα πρόκρισης έκανε η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο κερδίζοντας με 3-0 την Ουνιβερσιτάριο ντε Σούκρε στον πρώτο προκριματικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Άλλωστε οι Ουρουγουανοί ήταν περισσότερο εύστοχοι, όταν βρέθηκαν ενώπιον της αντίπαλης εστίας στα πρώτα 21 λεπτά. Συγκεκριμένα ο Κάρλος Νούνιεζ σκόραρε στο 11ο με πανέμορφη προσπάθεια και στο 21ο λεπτό, ενώ ο Πάουλο Σουάρεζ διαμόρφωσε το 2-0 στο 18ο με πέναλτι.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία της Λίβερπουλ σε αγώνα διασυλλογικής διοργάνωσης. Πάντως οι Βολιβιανοί ισορρόπησαν το ματς μειώνοντας τα αμυντικά λάθη πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν «ελάφρυναν» το σκορ. Πλέον η Ουνιβερσιτάριο καλείται να ανατρέψει το 3-0 στις 16 Αυγούστου, όταν θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός.
Σε άλλο σημερινό παιχνίδι του Σουνταμερικάνα, η Ντεπορτίβο Ταχίρα έμεινε στο 0-0 με την Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό της 8ης Αυγούστου.

πηγή: onsports.gr