Πέμπτη 26 Ιουλίου 2012

Στην κορυφή του Brasileiro η Βάσκο!!

Έστω και με έναν αγώνα περισσότερο από την Ατλέτικο Μινέιρο, η Βάσκο Ντα Γκάμα κατέλαβε την πρώτη θέση του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος κερδίζοντας με 1-0 την Μποταφόγκο.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 86ο λεπτό από τον Αλεσάντρο, έπειτα από θετική ενέργεια του Ζουνίνιο, ο οποίος ξανασυνάντησε τον Κλάρενς Ζέεντορφ της Μποταφόγκο, έστω σαν αντίπαλος. Αξίζει να σημειωθεί πως ο σκόρερ συμπλήρωσε οκτώ τέρματα στο πρωτάθλημα.
Την πρώτη της φετινή ήττα γνώρισε η Φλουμινένσε στη 12η αγωνιστική του Brasileiro. Συγκεκριμένα έχασε με 1-0 από την Γκρέμιο, χάρη σε γκολ του Κλέμπερ στο 68ο λεπτό. Στο 88ο αποβλήθηκε ο μοναδικός σκόρερ του αγώνα.
Ακόμα, η Κορίνθιανς επικράτησε με 2-0 της Κρουζέιρο και έφτασε στους 15 βαθμούς. Αντίθετα, μία άλλη ομάδα του Σάο Πάολο, η… ίδια η Σάο Πάολο γνώρισε αναπάντεχη ήττα με 4-3 από την Ατλέτικο Γκοϊάνένσε.
Εκπληκτικός ήταν ο Μαγκράο της Σπορτ Ρεσίφε και ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας εξασφάλισε το εκτός έδρας 1-1 με την Πόντε Πρέτα. Από την πλευρά της, η Φιγκουιρένσε υποχώρησε στην τελευταία θέση της κατάταξης έπειτα από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ιντερνασιονάλ.
Τέλος η Κοριτίμπα πήρε σπουδαίο 4-3 στην έδρα της Ναούτικο και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα. Πάντως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά «κατέρρευσαν» ύστερα από την αποβολή του Αλεσάντρο στο 55ο λεπτό.