Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Θάνατος φιλάθλου στο Εκουαδόρ!!

Στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα πέρασε η Έμελετς με συνολικό σκορ 1-0, έπειτα από το εντός έδρας 0-0 με την Ολίμπια της Παραγουάης, αλλά το ματς σημαδεύτηκε από τον θάνατο 31χρονου φιλάθλου, ο οποίος παρακολουθούσε από τις εξέδρες.
Συγκεκριμένα υπέστη καρδιακή προσβολή και συγκλόνισε τους ανθρώπους, οι οποίοι ήταν γύρω του. Στα αγωνιστικά η Έμελετς από το Εκουαδόρ θα συνεχίσει στο τουρνουά και θα προσπαθήσει να αποκλείσει την κάτοχο του τροπαίου, Ουνιβερσιδάδ της Χιλής.
Ηττήθηκε μεν με 3-1, αλλά η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα της Χιλής απέκλεισε την Ντεπόρτες Τολίμα, αφού επικράτησε με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι και ευνοήθηκε από τον κανονισμό τους εκτός έδρας γκολ. Οι Κολομβιανοί ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Φέλιξ Νογκουέρα και Γκεράρδο Βαγέχο. Στο 48ο λεπτό ο Ρόμπιν Ραμίρεζ διαμόρφωσε το 3-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στην Ντεπόρτες εκμεταλλευόμενος την… παραμονή της Ουνιβερσιδάδ στα αποδυτήρια. Στο 53ο λεπτό, όμως, ο Τόμας Κόστα μείωσε σε 3-1 με μακρινό σουτ και άλλαξε εντελώς τα δεδομένα της αναμέτρησης. Σαράντα λεπτά αργότερα η Κατόλικα γνώριζε ότι θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Γκοϊανένσε στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Δύο ματς εναντίον της Σάο Πάολο εξασφάλισε η Ντεπορτίβο Λόχα, η οποία κέρδισε εκτός έδρας με 2-1 τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο του Αλβάρο Ρεκόμπα και ξεπέρασε την προγενέστερη εντός έδρας ήττα με 1-0. Ο Βάλτερ Καλντερόν σημείωσε το καταλυτικό γκολ στο 78ο λεπτό, ενώ ο Τζόνι Ουτσουάρι είχε διαμορφώσει το 1-0 στο 20ό λεπτό, τέσσερα λεπτά πριν ισοφαρίσει ο Αντριάν Λούνα. Επίσης ακυρώθηκε τέρμα των Ουρουγουανών, κάτι που προκάλεσε την οργή των γηπεδούχων στο τέλος του παιχνιδιού, το οποίο διεξήχθη σε βρεγμένο γήπεδο.
Πρόκριση πήρε και μία άλλη ομάδα του Εκουαδόρ, η Ντεπορτίβο Κίτο. Αυτή κέρδισε με 3-1 την Αουρόρα στη Βολιβία και πέρασε με συνολικό σκορ 5-2. Μόλις… δύο γκολ σημείωσε ο Αργεντινός Μαξιμιλιάνο Μπεβάκουα, που απώλεσε πλειάδα ευκαιριών, ενώ ο Λουίς Τσέχα πέτυχε το άλλο τέρμα των θριαμβευτών. Στο 64ο λεπτό ο Πάμπλο Ολμέδο μείωσε σε 3-1