Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2012

CONCACAF Champions League: Στο… τσακ η Τίγκρες!!

Μόλις στο 89ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 η Τίγκρες και πήρε έναν βαθμό στη Νικαράγουα κόντρα στην Ρέαλ Εστελί στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του CONCACAF Champions League.
Στο 53ο λεπτό ο Χουάν Μπαρέρα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και η Ρέαλ πλησίασε… απελπιστικά στην ιστορική νίκη. Εν τέλει ο Χόρχε Εσπερεκιουέτα βρήκε δίχτυα και ανέβασε τους Μεξικανούς στους πέντε βαθμούς. Πάντως η Αλαχουελένσε από την Κόστα Ρίκα έχει πλέον το θεωρητικό προβάδισμα στον έκτο όμιλο της διοργάνωσης.
«Ζωντανή» παρέμεινε η Ρέαλ Σολτ Λέικ επικρατώντας με 1-0 της Τάουρο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης του Παναμά σημειώθηκε στο 93ο λεπτό με πέναλτι του Αλβάρο Σαμπόριο. Μάλιστα ο σκόρερ ήταν αυτός που απέσπασε την εσχάτη των ποινών από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Βλαντιμίρ Βιγιαρεάλ, και εκτέλεσε το πέναλτι έχοντας χτυπήσει τον δεξιό του ώμο!
Η Χελαχού από τη Γουατεμάλα συνέχισε τη θετική της πορεία στο όγδοο γκρουπ κερδίζοντας με 3-2 την Κονέξιον από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο. Ο Σαντιάγκο Τέιλορ διαμόρφωσε το 3-2 στο 75ο λεπτό με κεφαλιά. Προγενέστερα οι γηπεδούχοι είχαν πάρει δύο ακόμα φορές το προβάδισμα, αλλά με την… τρίτη συμπλήρωσαν επτά βαθμούς.