Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Αμάν ένας Μπουρούσης!!

Αμάν ένας Μπουρούσης!
Με την εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση σίγουρα στην Αναντολού Εφές άρχισαν τους… αμανέδες!

Με τον Έλληνα σέντερ να τελειώνει το ματς με 23 πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε με σκορ 80-75 της τουρκικής ομάδας και μπήκε με το δεξί στη φετινή Ευρωλίγκα και τον τρίτο όμιλο.

Από τους ηττημένους, μόνος του πάλευε ο Φάρμαρ με 19 πόντους.

Μόλις 6 πόντους σημείωσε ο Αντώνης Φώτσης.

Μία άτυπη μονομαχία ανάμεσα σε Γιάννη Μπουρούση και Τζόρνταν Φάρμαρ ήταν το πρώτο ημίχρονο. Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αμερικανός γκαρντ κρατούσε την Αναντολού μπροστά στο σκορ (8-12). Στη συνέχεια, όμως, ήταν η σειρά του Έλληνα σέντερ να πάρει την Αρμάνι από το… χεράκι, με την πρώτη περίοδον να κλείνει στο 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά μεγάλωσε και άλλο υπέρ των Ιταλών, με τον Τζεντίλε να κάνει το 23-16. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με τους Φάρμαρ και Βούγιασιτς να φέρνουν το ματς στα ίσα (32-32). Ωστόσο, τα υπολειπόμενα λεπτά είχαν ελληνικό χρώμα, καθώς οι Φώτσης και Μπουρούσης έστειλαν την ομάδα του Μιλάνου στα αποδυτήρια, προηγούμενη με έξι πόντους (40-34).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές μείωσε σε 45-41, αλλά στην… εξίσωση για την Αρμάνι προστέθηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το αρχικό +10 (55-45), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Μιλάνου να είναι στο +14 (64-50). Η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια την τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Φάρμαρ, έφερε το ματς στο -4 (79-75), δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως, τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος με μία βολή διαμόρφωσε το 80-75.