Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Μια… χαψιά!!

Μια… χαψιά
Μόλις ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε στην Μπαρτσελόνα για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Ο «Σάρας», ο Ναβάρο και τα άλλα παιδιά του Πασκουάλ έκαναν μια… μπουκιά την Μπάμπεργκ της οποίας επικράτησαν με 72-60, σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστικής του Δ’ ομίλου της Euroleague.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν με το δεξί στη διοργάνωση, επιβεβαιώνοντας με το «καλημέρα» για ποιο λόγο είναι και φέτος από τα φαβορί.

Για λίγα δευτερόλεπτα χάρηκε η Μπάμπεργκ όταν και προηγήθηκε με 0-3 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν καμία ελπίδα στους παίκτες του Φλέμινγκ. Έτρεξαν σερί 15-0 εκμεταλλευόμενοι τα τέσσερα λεπτά αστοχίας των Γερμανών και περιορίζοντας τους επιθετικά κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 17 πόντων (26-9)! Οι Καταλανοί δεν δυσκολεύτηκαν στη δεύτερη περίοδο να διατηρήσουν τη διαφορά που «έχτισαν» στην αρχή, καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά να βρίσκεται ξανά στο +17 (43-26).

Η «Μπάρτσα» είχε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη, αυτό όμως δεν σήμαινε ότι θα… άφηνε το πόδι από το γκάζι. Οι «μπλαουγκράνα» εξακολούθησαν να οδηγούν στο σκοράρισμα και να αυξάνουν σε κάθε ευκαιρία το προβάδισμά τους το οποίο έφτασε και στο +23 (64-41), με την Μπάμπεργκ να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 64-44. Έριξε τους ρυθμούς της η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο, με τους παίκτες του Φλέμινγκ ωστόσο να μην καταφέρνουν τίποτα περισσότερο από το να «μαζέψουν» τη διαφορά στους δώδεκα (72-60).

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 43-26, 64-44, 72-60

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 6, Ναβάρο 4, Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς, Ουάλας 10 (2), Ινγκλές 3 (1), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 11, Τζαβάι 8, Μάικλ 12, Τόμιτς 12 (9 ριμπάουντ)

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 5, Γκόλντσμπερι 3 (1), Νάχμπαρ 20 (2), Τάντα 1, Νιούμαν 1, Φορντ 2, Ουίλιαμς 8, Γιάκομπσεν 7 (1), Γκαβέλ 5 (1), Ζίρμπες 8