Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Άλωσαν την Πόλη οι Ρουμάνοι!!

Άλωσαν την Πόλη οι Ρουμάνοι
Μεγάλη νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη πέτυχαν οι Ρουμάνοι (1-0) αφήνοντας έξι βαθμούς πίσω τους Τούρκους και ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με τους Ολλανδούς, έχοντας πετύχει το απόλυτο (3 στα 3).

Οι «οράνιε» δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Ανδόρα (3-0) την ώρα που η Ουγγαρία επικράτησε στην έδρα της Εσθονίας(1-0) και είναι μόνη τρίτη.

Δείτε αναλυτικά τι έγινε στον 4ο όμιλο.

4oς ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία-Ρουμανία 0-1
(45’ Γκρόσαβ)

Μεγάλη νίκη πέτυχε μέσα στην Τουρκία η Ρουμανία. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Γκρόσαβ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, κερδίζοντας με 1-0 στο σημαντικότερο παιχνίδι του ομίλου. Τρίποντο πολύ σημαντικό, αφού άφησαν τους γηπεδούχους έξι ολόκληρους βαθμούς πίσω τους. Και αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη, φαίνεται πως η μάχη του 4ου ομίλου θα παιχτεί ανάμεσα στους Ρουμάνους και τους Ολλανδούς.

Ολλανδία-Ανδόρα 3-0
(7’Φ.Ντερ Φάαρτ, 15’ Χούντελαρ, 50’ Σάκεν)

Κανένα πρόβλημα –όπως ήταν λογικό- δεν αντιμετώπισαν οι Ολλανδοί που επικράτησαν *-* της Ανδόρας. Οι «οράνιε» με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 9 βαθμούς, όσους και οι Ρουμάνοι που αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική στο Βουκουρέστι, για την «πρωτιά» του ομίλου. Το σκορ απέναντι στην Ανδόρα άνοιξε ο Φ. Ντερ Φάαρτ στο 7, ο Χούντελαρ έκανε το 2-0 στο 15’ και οι Ολλανδοί χαλάρωσαν. Ένα ακόμη γκολ έβαλαν στο 50’ με τον Σάκεν και μετά έριξαν ρυθμό μέχρι να ακουστεί το τελικό σφύριγμα.

Εσθονία-Ουγγαρία 0-1
(46’ Χαϊνάλ)

Νίκη ελπίδας για τους Ούγγρους μέσα στην Εσθονία με 1-0, με το γκολ του Χαϊνάλ στο 46’. Το τρίποντο αυτό έφερε τους Μαγιάρους μόνους τρίτους με 6 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θέλουν νίκη με τους Τούρκου ώστε να πετάξουν εκτός διοργάνωσης τους αντιπάλους τους και θα κρυφοκοιτάζουν την εξέλιξη του Ρουμανία-Ολλανδία.

Θέση Ομάδα (Αγώνες) Βαθμοί (Διαφορά τερμάτων)

1. Ολλανδία (3) 9 (9-1)
2. Ρουμανία (3) 9 (7-0)
3. Ουγγαρία (3) 6 (7-4)
4. Τουρκία (3) 3 (3-3)
5. Εσθονία (3) 0 (0-6)
6. Ανδόρα (3) 0 (0-12)