Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Ποτέ πια η ίδια…!!

Ποτέ πια η ίδια…
Το μειωμένο μπάτζετ της Σιένα και η φυγή προπονητή και πρωτοκλασάτων παικτών, δεν γινόταν να μην αντικατοπτριστούν και μέσα στο παρκέ και έτσι οι πρωταθλητές Ιταλίας γνώρισαν την εντός έδρα ήττα από την φιλόδοξη Άλμπα Βερολίνου με 92-82.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Ιντμπίχι (15π) και Αβντάλοβιτς (14π) οι κορυφαίοι των νικητών, πάλεψε αλλά δεν έφτανε ο Ντέιβιντ Μος (17π).

Στο ίσως πιο ισορροπημένο ημίχρονο της πρώτης αγωνιστικής ημέρας της Ευρωλίγκας, Σιένα και Άλμπα συμβάδιζαν στο σκορ, με τους δύο αντιπάλους να κάνουν μικρά εκατέρωθεν σερί. Το 25-25 του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε φυσιολογικά, με την εικόνα να μένει ίδια και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ρες και Αβντάλοβιτς ήταν από τους διακριθέντες των δύο αντιπάλων, με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε αρκετούς παίκτες στο τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους Γερμανούς προηγούμενους με 42-39.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους πρωταθλητές Ιταλίας, αφού το 41-42 του 21ου λεπτού, μετατράπηκε σε 43-59 στο 26’. Η Άλμπα με πρωταγωνιστή τον Ιντμπίχι σε αυτό το διάστημα, αποσπάστηκε στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 69-59.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά οι Άλμπα κράτησε την διαφορά που της εξασφάλισε στο τέλος την νίκη με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 39-42, 59-69, 82-92

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 6 (7ρ), Μπράουν 10, Εζέ 7, Καραρέτο 6, Ράσιτς 4, Κανγκούρ 13, Σανικίτζε 6, Ρες 3, Τζάνινγκ 6, Χάκετ 4, Μος 17

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Αβντάλοβιτς 14, Σάφαρτζικ 7, Τόμσον 10, Τζέντοβιτς 14, Ραντλ 1, Μιράλες 10, Γουντ 15, Ιντμπίχι 13, Μόρλεϊ 8 (6ρ, 6ασ)