Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

«Μοιραίος» ο Κοντρέρας!!

«Μοιραίος» ο Κοντρέρας
Ο αμυντικός του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός για τη Χιλή, ωστόσο έβαλε (αρνητικά) το... λιθαράκι του για να ηττηθεί η ομάδα του με σκορ 3-1 από τον Ισημερινό, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι από όπου προήλθε το δεύτερο γκολ των νικητών, ενώ άφησε την εθνική του και με δέκα παίκτες.

Στο Κίτο, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Ο Παρέδες του Ισημερινού πέτυχε αυτογκόλ και η Χιλή μπήκε μπροστά 1-0. Στο 33’ ο Καϊσέδο ισοφάρισε σε 1-1 και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 55΄ήταν η άτυχη στιγμή για τον στόπερ των «ερυθρολεύκων». Ο Κοντρέρας υπέπεσε σε πέναλτι, ο Καϊσέδο ανέλαβε την εκτέλεση και μπορεί αρχικά ο γκολκίπερ της Χιλής, Πίντο να απέκρουσε, ωστόσο στο... ριμπάουντ ο Καϊσέδο έκανε το 2-1 και την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι με δέκα δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο 86’ έμειναν με 9, λόγω αποβολής του Βιντάλ αυτή τη φορά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καστίγιο έβαλε το «κερασάκι στη τούρτα», πετυχαίνοντας το τελικό 3-1.

Έτσι οι νικητές «έπιασαν» στην κορυφή την Κολομβία με 16 βαθμούς, ενώ η εθνική του Κοντρέρας παρέμεινε στην πέμπτη θέση.