Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Έγραψε ιστορία με το «καλημέρα»

Την νίκη πανηγύρισε η Μπεσίκτας στην πρώτη της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 81-65 της Παρτιζάν.

Οι Τούρκοι νταμπλούχοι ήταν πολύ ορεξάτοι και παίζοντας καλή άμυνα έφτασαν στην νίκη μπροστά στο κοινό τους, έχοντας κορυφαίους τους Κρίστοφερ και Τζέρελς.

Η Παρτιζάν μπήκε καλύτερα στο παρκέ και διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί με ένα 6-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 19-14.

Ο Κέρτις Τζέρελς ανέλαβε πρωτοβουλίες και ήταν αυτός που ηγείτο του σκοραρίσματος της Μπεσίκτας στην δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-30, με τον Αμερικανό γκαρντ να πετυχαίνει 10 πόντους και την ομάδα του να παίζει καλή άμυνα δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των Σέρβων.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο μισό του αγώνα, με τη σκυτάλη να περνά στον Κρίστοφερ. Ο Λούσιτς προσπαθούσε να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά για λογαριασμό της ομάδας του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς και να τα καταφέρνει μόνο μέχρι το 30’ όμως, με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 61-53.

Τα πράγματα ξέφυγαν στο τελευταίο μέρος του ματς, όπου η Μπεσίκτας έτρεξε ένα σερί 12-0 με το οποίο ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρώτη νίκη της στην ιστορία της Ευρωλίγκας και έφτασε στο τελικό 81-65. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κρίστοφερ και Τζέρελς, Λούσιτς και Βέστερμαν ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-30, 61-53, 81-65

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 4, Ατσίκ 5, Βίντμαρ 3, Φάλκερ 4, Τσετίν 8, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 25, Ντάσιτς 2, Ερσέκ 6, Οζέρ 7, Τζέρελς 15

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας, Μιλουτίνοφ, Βέστερμαν 12, Λούσιτς 18, Μιλοσάβλιεβιτς 9 (6ρ), Μπογκντάνοβιτς 4, Γκάγκιτς 9 (6ρ), Μούσλι 4, Τσακάρεβιτς, Γκόρντον 9, Μπέρτανς