Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Η κλάση του Σάσα!!

Η κλάση του Σάσα
Με τον Σάσα Βούγιασιτς να κάνει «όργια» στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές Αναντολού επικράτησε με 77-71 της Αρμάνι Μιλάνο και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για πρόκριση στο «Top 16».

Ο Σλοβένος πέτυχε τους 17 από τους 29 (με 6/8 τρίποντα) συνολικά πόντους του στην τρίτη περίοδο, κρατώντας μόνος του όρθια την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι που είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα της Μιλάνο. Προσπάθησαν οι Λάνγκφορντ (15π) και Χέρστον (14π) από τους ηττημένους.

Με τον συνηθισμένο εκρηκτικό τρόπο μπήκε στο παρκέ του «Αμπντί Ιπεκτσί» η Εφές και παίρνοντας πόντους από όλη την βασική της πεντάδα (!), πήρε γρήγορα μια διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων (10-2, 14-6). Με τον Ρίτσαρντ Χέντριξ να παίρνει προσπάθειες και τους Χέρστον, Μπαζίλε να βρίσκουν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75, η Αρμάνι μάζεψε την διαφορά στο -2 στο 10’ (20-18).

Η ομάδα του Σκαριόλο έπαιξε αυτό που λέμε… ιταλική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησε την Εφές μόλις στους επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ενέργεια από την καλή αμυντική τους προσπάθεια και πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε μέχρι και το +9 (36-27) στο 20’ με τρίποντο του Φώτση.

Ο Βούγιασιτς πήρε το όπλο του! Αυτός θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος της τρίτης περιόδου, με τον Σλοβένο γκαρντ να πετυχαίνει 17 πόντους σκοράροντας με όλους τους πιθανούς τρόπους. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 30’ (54-52).

Με ένα 13-3 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η Εφές προηγήθηκε με 11 (67-56) και κρατούσε τις τύχες του αγώνα στα χέρια της. Η καλή άμυνα των Ιταλών είχε πάει… περίπατο και ακόμα και όταν πλησίασαν στους 5 (67-62), ο Λούκας αρχικά και ο Βούγιασιτς με νέο τρίποντο στη συνέχεια, αποκατέστησαν την τάξη και τέλειωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι (77-71).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 27-36, 54-52, 77-71

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 5, Βούγιασιτς 29 (6/8 τρ), Ερντέν 9, Τουντσερί 2, Σιπ 2, Γκιονλούμ 10 (12ρ), Μπατίστα, Σαβάνοβιτς 5, Λούκας 10, Κούτσο 5, Γκιουλέρ

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3, Χέρστον 14, Φώτσης 7, Κουκ 2, Κιότι 5, Μέλι 10, Λάνγκφορντ 15, Τζεντίλε 3, Χέντριξ 8, Μπασίλε 4