Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Βολεύτηκε η Σέλτικ!!

Βολεύτηκε η Σέλτικ
Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στρογγυλοκάθισε η Σέλτικ μετά την γκέλα ολκής της Χιμπέρνιαν. Οι «Χιμπς» έχασαν με κάτω τα χέρια από την ουραγό Νταντί με 3-1 και οι Κέλτες εκμεταλλεύτηκαν τα αποτελέσματα.

Η Νταντί ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μπένεντικτ στο 21’ και στο δεύτερο μέρος μπήκε με τέτοια κέφια που «τελείωσε» το ματς μέσα σε επτά λεπτά. Στο 47’ και στο 52’ οι Μάιλν και Μακ Μπράιντ έκαναν το 3-0 και κλείδωσαν τη νίκη, τρίτη για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα. Η Χιμπέρνιαν το μόνο που έκανε ήταν να μειώσει σε 3-1 με γκολ του Γκρίφιθς.

Το τρίποντο της νίκης πήρε και η Χαρτς η οποία επικράτησε της Σεντ Μίρεν 1-0 ενώ Σεντ Τζόνστον και Ρος Κάουντι έμειναν στο 1-1.

Υπόθεση τεσσάρων λεπτών

Τόσο χρειάστηκε η Σέλτικ για να πετύχει δύο γκολ απέναντι στην Αμπερντίν και να φύγει με το «διπλό» από το «Πίτοντρι Στάντιουμ» (0-2), για την 14η αγωνιστική της σκωτσέζικης Πρέμιερ.

Έτσι ξαναπέρασε στην κορυφή του πρωταθλήματος, με έναν βαθμό περισσότερο από την Χιμπέρνιαν. Βασικός για 80 λεπτά ο Γιώργος Σαμαράς.

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην Αμπερντίν σε ένα παιχνίδι που δεν είχαν περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες.

Ο Νουιουί Λασάντ «ξεκλείδωσε» την άμυνα των γηπεδούχων στο 73’ για να έρθει ο Μάλγκρου στο 77’ και να τελειώσει το παιχνίδι.