Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Προκρίσεις για Μπενφίκα και Μπράγκα!!

Προκρίσεις για Μπενφίκα και Μπράγκα
Στον 5ο γύρο του κυπέλλου Πορτογαλίας με εκτός έδρας νίκες προκρίθηκαν Μπενφίκα και Μπράγκα. Οι «αετοί» επικράτησαν 2-0 της Μορεϊρένσε και η πρώην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ 3-1 την Παμπιλόσα και έτσι θα δώσουν το παρών στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι «αετοί» πήραν προβάδισμα χάρη σε γκολ του Μάτιτς στο 59ο λεπτό, σε ματς που διεκόπη για λίγα λεπτά στο 80΄ λόγω προβλημάτων με τον φωτισμό. To 2-0 πέτυχε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρντόσο.

Σε ότι αφορά τη Μπράγκα, προηγήθηκε 2-0 στο 12΄ και στο 19΄ με γκολ των Βιάν και Άλαν (με πέναλτι) αντίστοιχα, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 38΄με τον Λεϊτάο. Στη συνέχεια η Παμπιλόσα πίεσε για την ισοφάριση που θα πήγαινε το ματς στη παράταση, όμως η φιλοξενούμενη «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση στο 91΄με τέρμα του Ζε Λουίς.