Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

Αρχηγού παρόντος…!!

Αρχηγού παρόντος…
Με τον Τότι να κάνει ό,τι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο η Ρόμα μετέτρεψε το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στο «Ολίμπικο» σε… υγιεινό περίπατο, καθώς επικράτησε 4-2.

Ο αρχηγός των «τζιαλορόσι» πέτυχε δύο τέρματα (19’, 45+1’), ενώ πρόσφερε το τέταρτο γκολ στον Οσβάλντο (88’) και έδειξε ότι ακόμα και σε αυτή ηλικία είναι ο ηγέτης της ομάδας.

Πολύ καλή παρουσία για 65 λεπτά από τον Ταχτσίδη, ο οποίος είχε συμμετοχή στο πρώτο τέρμα των γηπεδούχων.

Η Ρόμα ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς στο 7’ άνοιξε το σκορ, με τον Ταχτσίδη να πιάνει μία εξαιρετική κεφαλιά από πλάγια θέση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τότι και τον Καστάν να στέλνει τη μπάλα στο κενό τέρμα πριν περάσει τη γραμμή. Οι «βιόλα» αντέδρασαν και εφτά λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Ρονκάλια. Από εκεί και πέρα τον λόγο πήρε ο μεγάλος αρχηγός, ο οποίος με δύο γκολ, ένα στο 19’ και ένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Φιορεντίνα αντέδρασε και πάλι και με την έναρξη του δευτέρου μέρους μείωσε σε 3-2 με τον Ελ Χαμντάουι στο 46’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, καθώς η Ρόμα ήταν καταιγιστική και έχασε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Το 4-2 έκανε στο 88’ ο Οσβάλντο, μετά από καταπληκτική ασίστ του Τότι και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο ένα εξαιρετικό παιχνίδι.