Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

Επιτέλους νίκη για Κολοσσό!!

Επιτέλους νίκη για Κολοσσό!
Την πρώτη του νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές πανηγύρισε ο Κολοσσός, που επικράτησε 82-76 του ΚΑΟΔ στην Ρόδο για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μηνά Γκέκου οι Χάτεν και Καλαμπόκης με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, Μισέλ και Κακαρούδης (13π. αμφότεροι) οι διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους, που συμπλήρωσαν τέσσερις σερί ήττες και παρέμειναν κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Α2!

Ο αγώνας:

Ο ΚΑΟΔ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τους Μισέλ και Πάλμερ να σκοράρουν, προηγήθηκε 10-2 στο 3΄. Ο Κολοσσός αντέδρασε με μπροστάρη τον Καλαμπόκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα (15-14 στο 8΄). Οι Δραμινοί, έπαιζαν καλύτεροι άμυνα, ήταν πιο δημιουργικοί και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασαν τη διαφορά στο +10 (26-16 στο 13΄). Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Λάνγκφορντ και μείωσαν αρχικά σε 30-27 (16΄). Στο τελευταίο τετράλεπτο, η σκυτάλη πέρασε στον Χάτεν που με προσωπικές ενέργειες μείωσε στον πόντο 36-37, στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο έλεγχος του αγώνα πέρασε για τα καλά στα χέρια του Κολοσσού από τις αρχές του 3ου δεκαλέπτου και έπειτα (50-43 στο 25΄) με τον Καλαμπόκη να ηγείται στην επίθεση. Σε αυτό το διάστημα ο ΚΑΟΔ έκανε λάθη, δεν έπαιζε το ίδιο καλή άμυνα και οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Ντέντι, που έδωσε επιπλέον ώθηση στους ροδίτες, οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +8 (60-52). Πέντε λεπτά πριν από το τέλος, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν το πολύτιμο υπέρ τους +8 (68-60) και παρότι 45΄΄ πριν το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-74 με λέι απ του Πάλμερ, είχαν τις απαντήσεις για να «σφραγίσουν» τη νίκη με σκορ 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-37, 60-52, 82-76.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 8 (2), Χάτεν 22 (2), Καλαϊτζής 6 (2), Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 23 (1), Ντέντι 9 (10ριμπ.), Κουκουλάς, Λάνγκφορντ 9, Τσαλδάρης 2, Δάνας.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 8 (1), Καλαϊτζίδης 2, Ακεμψιμαίδης 5, Μπορόβνιακ 4, Μισέλ 13, Κακαρούδης 13 (2), Ντέιλ 6 (1), Ζάρας 7 (1), Ιωάννου 7 (1), Πάλμερ 10, Μπάβτσιτς 1.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Δεσλής