Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2012

Το «deja vu» του Βαλβέρδε! (video)

Το «deja vu» του Βαλβέρδε (video)
Στο πρώτο του παιχνίδι, ο Ερνέστο Βαλβέρδε οδήγησε την Βαλένθια στη νίκη κόντρα στην Οσασούνα.

Τρεις μέρες μετά, στο δεύτερό του στον πάγκο της ομάδας, οι «νυχτερίδες» επικράτησαν στο ίδιο γήπεδο του ίδιου αντιπάλου με σκορ 2-0 για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας και πήραν μεγάλο προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο «Μεστάγια».

Η… αύρα του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού έχει ήδη δράσει στο σύλλογο. Αφού κατεύθυνε τη Βαλένθια στο πρώτο της διπλό μετά από 8,5 μήνες στο πρωτάθλημα απέναντι στην Οσασούνα, την «ξέρανε» και για το θεσμό του Κυπέλλου. Το πρώτο μέρος κύλησε σχεδόν… βαρετά, όμως δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παρέχο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με εκτέλεση φάουλ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σολδάδο, που είχε περάσει σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά έγειρε κατά πολύ την πλάστιγγα υπέρ της Βαλένθια για πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Del Rey.

Osasuna vs Valencia 0:2 GOALS HIGHLIGHTS από UCL2410

Αναλυτικά το πρόγραμμα (οι ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 8-10 Ιανουαρίου):