Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

ΠΑΟΚ.-Πρώτη φορά έπειτα από 38 χρόνια!

Το 1974 είχε βάλει ξανά εκτός έδρας τέσσερα γκολ στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ.
Από πότε είχε να σκοράρει τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο ως φιλοξενούμενος στην Α' Εθνική ο ΠΑΟΚ; Τελευταία φορά το κατάφερε στις 10 Νοεμβρίου 1974 με το ίδιο σκορ! Ηταν στο Ηρακλής - ΠΑΟΚ 1-4, πάλι με το α' ημίχρονο να λήγει (όπως και χθες) 1-0.

Eίναι απίστευτο, αλλά και σε εκείνο το ματς ο αντίπαλος είχε προηγηθεί με αυτογκόλ! Το είχε βάλει στο 44' ο Αρίσταρχος Φουντουκίδης! Ο ΠΑΟΚ απάντησε με χατ τρικ που πέτυχε ο Αχιλλέας Ασλανίδης στο 56', το 60' και το 86' και το τελικό 1-4 έκανε ο Νέτο Γκουερίνο στο 88'!

Μάλιστα είναι η τρίτη μόλις φορά που ο ΠΑΟΚ βάζει 4 γκολ στο β' ημίχρονο σε εκτός έδρας αγώνα, σε όλη την ιστορία του στην Α' Εθνική (από το 1959-60)!

Η πρώτη ήταν στις 14/3/1971, πάλι με αντίπαλο τον Ηρακλή. Σ' εκείνο το ματς το α' μέρος έληξε 0-0 και το τελικό ήταν 0-4.