Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

Αν δεν είχε κι εσένανε…!

Με τον Καβάνι να κάνει… ό,τι θέλει την άμυνα της Ρόμα και να πετυχαίνει χατ τρικ, Νάπολι επικράτησε 4-1 και ανέβηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Αν δεν είχε κι εσένανε…
Νάπολι χωρίς… Καβάνι προκοπή δεν κάνει.

Μία ομάδα μόνος του.

Την έχει πάρει από το... χέρι.

Πολλοί οι χαρακτηρισμοί που μπορεί να βρει κάποιος για αυτόν τον παίκτη, ωστόσο, η αλήθεια για τη Νάπολι είναι απλά ένα τραγούδι: «αν δεν είχα κι εσένανε…».

Ο Ουρουγουανός επιθετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, πέτυχε χατ τρικ, τα οποία τον φέρνουν στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 16 τέρματα και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη 4-1 επί της Ρόμα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που έφερε τη Νάπολι μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι «τζιαλορόσι» στον αντίποδα, «ξύπνησαν» στο 72’, όταν και μείωσαν με τον Οσβάλντο, ωστόσο, η αποβολή του Πιάνιτς στο 74’, δεν τους επέτρεψε να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για κάτι καλύτερο από την ήττα.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Καβάνι άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι, δείχνοντας από το ξεκίνημα κιόλας ότι σήμερα είχε… κέφια. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ουρουγουανός επιθετικός… χτύπησε και πάλι και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 στο 48ο λεπτό. Ο Καβάνι, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, καθώς στο 70ο λεπτό πέτυχε με κεφαλιά το τρίτο του προσωπικό τέρμα και τρίτο για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα ο Οσβάλντο μείωσε σε 3-1, με τις όποιες ελπίδες της Ρόμα, όμως, για κάτι θετικό, να εξατμίζονται στο 74’, όταν ο Πιάνιτς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Το… κερασάκι στην τούρτα για τη Νάπολι έβαλε στο 90’ ο Μάτζιο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.