Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2013

«Γυμνή» μες στη Βιτόρια!

Μία εντυπωσιακή Κάχα Λαμποράλ διέσυρε 77-51 στη Βιτόρια την Μπεσίκτας και έκανε το 3/3 στον 6ο όμιλο της Ευρωλίγκα, έχοντας μέχρι στιγμής το απόλυτο στο TOP-16.

«Γυμνή» μες στη Βιτόρια
Η Κάχα Λαμποράλ δείχνει τις τρεις πρώτες αγωνιστικές του 6ου ομίλου του TOP-16, στον οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, ότι δεν… αστειεύεται και θέλει να κάνει σπουδαία πράγματα στην Ευρωλίγκα.

Οι Βάσκοι έκαναν ό,τι ήθελαν την Μπεσίκτας στη Βιτόρια και την έκαναν να μοιάζει… γυμνή, καθώς έκανα επίδειξη δύναμης επί των Τούρκων, επικρατώντας 77-51.

Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και εξαιρετική άμυνα οι Βάσκοι πήραν τη μεγάλη νίκη και έκαναν το απόλυτο στη φάση του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Στον αντίποδα οι Τούρκοι συνεχίζουν χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές και δεν δείχνουν ομάδα ικανή να αντιδράσει σε έναν πάρα πολύ δύσκολο όμιλο.

Παράσταση για έναν ρόλο το πρώτο δεκάλεπτο στη Βιτόρια, με την Κάχα να έχει μπει στο παιχνίδι με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι και να προηγείται της Μπεσίκτας στα οχτώ λεπτά με 23-2. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Βάσκους να προηγούνται 20 πόντους, 27-7.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους Τούρκους να προσπαθούν μεν να αντιδράσουν, αλλά η Κάχα ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, κάνοντας ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε του Βάσκους να προηγούνται 45-24.

Στο ίδιο… έργο θεατές και το τρίτο δεκάλεπτο με την Κάχα να μην χαλαρώνει ούτε για λίγα λεπτά και την Μπεσίκτας όσο περνάει η ώρα να μοιάζει ακόμη περισσότερο με… βορά στις ορέξεις των Βάσκων. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Κάχα να έχει φτάσει τη διαφορά στο +28, 63-35.

Οι Βάσκοι στην τελευταία διαδικαστική τέταρτη περίοδο έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 32 πόντους (70-38), ωστόσο, προς το τέλος του αγώνα έριξαν… στροφές και επικράτησαν 77-51.

Τα δεκάλεπτα: 27-7, 45-24, 63-35, 77-51

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κούκ, Νοτσιόνι 2, Μ. Μπιέλιτσα 12, Καμπέθας 5, Σαν Εμετέριο 5, Πλεΐς 12, Ερτέλ 6, Όλεσον 13, Λάμπε 12, Καλμπάρο, Ν. Μπιέλιτσα 5, Κοζέρ 5

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Ίγουινγκ 12, Γκιουλέρ, Ακίν 5, Βίντμαρ, Φάλκερ 7, Τσετίν 3, Μαρκοτά 2, Κρίστοφερ 4, Έρσεκ, Νάλγκα 2, Οζέρ 6, Τζέρελς 10