Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2013

Φενέρ… we got a problem!

Την πρώτη της νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με σκορ 91-73 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία μετρά μόνο ήττες στις τρεις αγωνιστικές.

Φενέρ… we got a problem
Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ στη «Nokia Arena», με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να κάνει ό,τι θέλει στο δεύτερο μέρος και να… σπάει το ρόδι στον έκτο όμιλο, με το τελικό 91-73. Αντίθετα, η τουρκική ομάδα μετρά μόνο ήττες, με αποτέλεσμα το έργο για την πρόκριση να έχει δυσκολέψει αρκετά.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χίκμαν και Τζέιμς με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τη Φενέρ «πάλεψαν» οι ΜακΚάλεμπ και Σάτο, που είχαν από 15 πόντους.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν «ζωής και θανάτου» τόσο για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, όσο και για την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, καθώς σε περίπτωση ήττας, τότε τα περιθώρια θα στένευαν. Παρ’ όλα αυτά, η «ομάδα του λαού» ήταν αυτή που μπήκε σε θέση οδηγού στο σκορ από νωρίς, ελέγχοντας το ρυθμό. Μάλιστα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασαν ακόμα και στο +7 (16-9), ωστόσο οι Τούρκοι με τους Σάτο και Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσαν το σκορ στο 23-21, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες έριξαν τους τόνους, δίνοντας περισσότερη προσοχή στην άμυνά τους. Από τη μία, η Φενέρ ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο από την άλλη δεν μπορούσε να περάσει μπροστά. Αρκετοί δουλειά για τους ψηλούς των δύο ομάδων, Τζέιμς και Μπατίστ, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με το ισόπαλο 36-36.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι πάτησε το… γκάζι, κάνοντας στα πρώτα λεπτά ένα σερί 6-0 (42-36). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρ «κυνηγούσε» συνεχώς το σκορ, με την «ομάδα του λαού» να φτάνει ακόμα και στο +9 (53-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν με διαφορά πέντε πόντων (53-48), την οποία εκτόξευσαν σε διψήφιο αριθμό (64-54), κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο έργο της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζάνι. Τελικά, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία γνώρισε την τρίτη της ήττα, σε ισάριθμες αγωνιστικές του TOP 16 της Ευρωλίγκας, με το τελικό 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-36, 53-48, 91-73.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 3(1), Τζέιμς 22, Σμιθ 11, Χίκμαν 24 (1), Ελιάχου 5, Ροθ 8(2), Πνίνι, Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 4, Τόμας 2, Λάντεσμπεργκ 8.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 15(1), Ονάν 7(1), Ερμίς, Σάτο 15(2), Άντερσεν, Πεκέρ 2, Σάβας 2, Μπατίστ 10, Μπογκντάνοβιτς 15(2), Πρέλτζιτς 7.