Πέμπτη 25 Απριλίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Μισή πρόκριση για Βελέζ!! (video)

Η φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες άνοιξε με «εμφύλιο» της Αργεντινής, στον οποίο η Βελέζ επικράτησε με 1-0 στην έδρα των Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο.
Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ξεπέρασε τραυματισμό και επανήλθε στο βασικό σχήμα του Γκιλιέρμο Λορέντε, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα της ομάδας του. Πάντως, οι «λέπρα» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας μπροστάρη τον Σκόκο και έφτασαν κοντά στο γκολ σε πάμπολλες περιπτώσεις. Ωστόσο, θα κληθούν να ανατρέψουν το 1-0 μέσα στο «σπίτι» της Βελέζ, αν θέλουν να συνεχίσουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής.
Στην προκειμένη, ο 18χρονος διεθνής με τις «μικρές» εθνικές της Αργεντινής, Ογκουστίν Αγιόνε, αποτέλεσε τον μοναδικό σκόρερ. Συγκεκριμένα άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, όταν ολοκλήρωσε πετυχημένα αντεπίθεση, την οποία ενορχήστρωσε ο Φεντερίκο Ινσούα. Ακολούθησε δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Φαμπιάν Κουμπέρο στο 83ο λεπτό, αλλά η Βελέζ επιβίωσε της ασφυκτικής πίεσης και κράτησε το θετικότατο αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.