Δευτέρα 27 Μαΐου 2013

Από κηδεία… γλέντι!!

Με ψυχοφθόρο τρόπο έμεινε στην Eredivisie και την επόμενη σεζόν η Ρόντα που επικράτησε 2-1 της Σπάρτα Ρότερνταμ στην έδρα της στο μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού, με το «χρυσό» γκολ να έρχεται στο 90'.

Από κηδεία… γλέντι
Το 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Ρότερννταμ έδινε το πάνω χέρι στην Ρόντα, όμως το γκολ της Σπάρτα με τον Μπίλατε στο 24ο λεπτό του επαναληπτικό «έμπλεξε» τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν μόνο νίκη για να παραμείνουν στην κατηγορία και κατάφεραν να φτάσουν στον στόχο τους με δύο γκολ του Φλέντερους. Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» έφερε το ματς στα ίσα στο 73’ ενώ το δεύτερο και «χρυσό» τέρμα του το πέτυχε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας (90’).

Έτσι, η Ρόντα θα συνεχίσει στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ολλανδικού πρωταθλήματος και την επόμενη σεζόν ενώ η Σπάρτα θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην δεύτερη κατηγορία. Πηγή: sport-fm.gr