Κυριακή 2 Ιουνίου 2013

Ρεκόρ και 100αρα για την Μπάρτσα!!

Τους 100 βαθμούς έφτασε η Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα με τη νίκη της 4-1 επί της Μάλαγα. Οι «μπλαουγκράνα» έσπασαν και το δικό τους ρεκόρ, καθώς πέτυχαν 115 τέρματα στη σεζόν.

Ρεκόρ και 100αρα για την Μπάρτσα
Αυτή είναι η Μπαρτσελόνα των ρεκόρ.

Οι «μπλαουγκράνα» στην τελευταία αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος δεν ήταν αδιάφοροι, καθώς ήθελαν να ισοφαρίσουν το ρεκόρ της Ρεάλ Μαδρίτης με τους 100 βαθμούς, αλλά και να σπάσουν το δικό τους με τα 114 γκολ σε μία σεζόν.

Με τη νίκη 4-1 επί της Μάλαγα στο Καμπ Νου οι Καταλανοί κατάφεραν να πετύχουν ό,τι «κυνηγούσαν», καθώς και έκαναν 100αρα, αλλά και έφτασαν τα 115 τέρμα, ενώ παράλληλα έγιναν η πρώτη ομάδα που πέτυχε γκολ σε όλα της τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

Μόλις 16 λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να… καθαρίσει με την υπόθεση νίκη. Ο Βίγια στο 3ο λεπτό, ο Φάμπρεγας στο 14’ και ο Μοντόγια στο 16’ έκαναν το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 52’ ο Ινιέστα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Μοράλες πέντε λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για την Μάλαγα.