Κυριακή 2 Ιουνίου 2013

Αργεντινή: Ούτε τώρα η Ιντεπεντιέντε!! (video)

Έμεινε στο 0-0 για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και για τρίτη φορά σε τέσσερα ματς, οπότε η Ιντεπεντιέντε δεν ξέφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού.
Οι «διάβολοι» ουδέποτε έχουν αγωνιστεί σε κατηγορία διαφορετική της πρώτης, αλλά είναι στις «καυτές» θέσεις της τριετής κατάταξης, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της τρέχουσας σεζόν. Στην προκειμένη έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Εστουντιάντες, καθώς οι ποδοσφαιριστές δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το φανερό άγχος τους. Πάντως, ο Ντάνιελ Μοντενέγκρο είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο μετά από σουτ, που θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης.
Στο 0-0 έμεινε επίσης η Ατλέτικο Ραφαέλα με τη Σαν Λορένζο, η οποία είχε σερί τεσσάρων νικών. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή του αργεντίνικου Final, όπως η Γοδόι Κρουζ, που κέρδισε με 3-0 την Άρσεναλ Σαραντί χάρη σε γκολ των Νικολάς Σάντσεζ στο 1ο λεπτό και Φακούντο Καστιγιόν στο 73ο, ενώ στο 18ο, ο Ντιέγκο Μπραγκιέρι διαμόρφωσε το 2-0 με αυτογκόλ.
8
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.